OSMANLI BARBAR MI?

9 Mayıs 2017 0 yorum Genel 1724 Görüntüleme

OSMANLI BARBAR MI?
Bugün Osmanlı’ya barbar yaftasını vuranlar tarihe dönüp bakarlar mı ya da bakmadan ezbere mi konuşurlar. Bu kelimeyi cahillikten söylüyorlarsa Osmanlı’nın hâkim olduğu topraklara hiç göz atmışlar mıdır?
Üç kıtada hüküm süren, elinin yetişemediği yerlere yardım gönderen bir devlete nasıl olurda barbar yaftasını vururlar. Bunu yapan Fransızlar ise dönüp tarihlerine bakmazlar mı? Onları Almanlardan üniforma göndererek koruyan kimdir?
Bunu yapan Yahudi ise onu Avrupa’daki kıyımdan koruyan imtiyazlar veren kimdir?
Dünyada Osmanlı emperyalist olsaydı bugün dünyada Türkçeden başka bir dil konuşmak mümkün olur muydu?
Osmanlı tarih sahnesinden çekilip gittiği anda dünya devletleri birbirine girmedi mi?
Neyi, nasıl bölüşemediler. Asırlarca iç içe yaşayan bu milletler neden bu kadar birbirine düşman oldu da aralarına yapay çizgiler çekip hepsi birden kan davalı hale nasıl geldi?
Dün kardeş olanlar bugün nasıl düşman oldu? Hadi birbirlerine düşman oldular Fatih İstanbul’u aldıktan sonra hangi kiliseye dokundu da sizler onun karşılığında cami yıktınız?
Dün Avrupa’nın göbeğinde Sırp kasaplar katliam yaparken medeni dünya neredeydi? Sırplara ne kadar silah varsa veren medeni dünya Bosnalı Müslümanlara neden silah ambargosu uyguladı? Bu mudur adalet ve insanlık anlayışınız?
Dün Osmanlıyla gülen bugün Osmanlı olmadan ağlayan ülkeler ve insanlar varken şimdi son yüzyılın bir muhasebesini yapın ve dünyada akan gözyaşının sorumlusunu bulun.
Elinizi vicdanınıza koyup kim barbar, kim adil onun kararını verin.
Hem içerdeki hem de dışardaki zalimler bunun vicdani hesabını yapın ve tarih karşısında çıkın erkek gibi özür dileyin.
Siz özür dilemezseniz bir dileriz. Ondan sonra da dönüp tarihe ufak bir not düşeriz Osmanlı barbar değildi ama ona barbar diyenlerin yaptıkları bunlardır, onları övenlerin yazdıkları da şunlardır deyip torunlarımızın bizleri değerlendirmesini isteriz.
Allah adaleti, yardımlaşmayı, huzuru evimizden ve dünyamızdan eksik etmesin…

Fatih KAPLAN

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum