Sergi – Asya’dan Anadolu’ya Kültürel Hafıza

12 Aralık 2017 0 yorum Sergi 1934 Görüntüleme

asyadan-anadoluya-sergi-mehmet-basbug

Türk dünyasının renklerini, desenlerini, kültürel ve sosyal dokusunu tuvale aktaran ressam Prof. Dr. Mehmet Başbuğ’un eserleri 20 yıl aradan sonra İstanbul’da, Markazid Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

Geçirdiği rahatsızlık sonucu Temmuz 2017’de aramızdan ayrılan Türk dünyasının ünlü ressamı Prof. Dr. Mehmet Başbuğ, vefatının ardından kapsamlı bir sergiyle anılıyor.

Çukurcuma’daki Markazid Sanat Galerisi’nde 12 Aralık Salı günü açılacak olan Asya’dan Anadolu’ya adlı sergi sayesinde, Prof. Dr. Mehmet Başbuğ’un eserleri 20 yıl aradan sonra İstanbullu sanatseverlerle buluşmuş olacak.

Türk dünyasının motiflerini, sosyal ve kültürel renklerini, günlük yaşamdan manzaraları, atları, insanların çevreyle ilişkilerini tuvale yansıtarak, zamana iz bırakan Başbuğ, son olarak Kırgızistan’daki Manas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı görevini yürütüyordu.

Sanatçı kişiliğinin yanında, akademik hayatında da binlerce gencin sanata kazandırılmasını sağlayan Başbuğ, aynı zamanda Hoca Ahmet Yesevi gibi Türk ve İslam kültürüne hizmet eden büyük şahsiyetleri tasvir eden portre çalışmalarıyla da tanınıyor.

Resimlerinde Anadolu’dan Altaylara, Adriyatik’ten Çin Seddine kadar olan coğrafyada yaşayan halkların izlerini süren Başbuğ’un eserleri, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık dahil, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda koleksiyonda yer alıyor.

İstanbul Çukurcuma’da bulunan Markazid Sanat Galerisi’nde 12 Aralık Salı günü saat 16:00’da gerçekleşecek olan Mehmet Başbuğ Resim Sergisi açılış törenine sanat ve medya dünyasının yanı sıra akademi çevresinden de yoğun katılım bekleniyor. Küratörlüğünü Prof. Dr. İsa Eliri’nin yaptığı sergide, Başbuğ’un eserlerinden oluşan 30 resimlik seçki sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum