İlkadım’da Mesnevi Sohbetleri Başladı

11 Aralık 2017 0 yorum Haber-Etkinlik 1581 Görüntüleme

mesnevi-sohbetleri-ilkadim

Samsun’da  Mesnevi okumaları sohbeti ile bilinen eğitimci Suat Zor, İlkadım Belediyesi Türk İslam Sanatları Merkezi’nde Mesnevi Sohbetleri veriyor.

Engin kültür ve sanat zenginliklerine sahip olan Türk İslam Medeniyeti’nin önemli sanatları İlkadım Belediyesi tarafından kurulan Türk İslam Sanatları Merkezi’nde hayat buluyor.

HER HAFTA CUMARTESİ

Ebru, Hüsn-ü Hat, Tezhip, Kaligrafi ve Ney gibi sanat dallarının yanı sıra  eğitmen Suat Zor tarafından Cumartesi akşamları Mesnevi Sohbetleri verilmeye başlandı. Her hafta Cumartesi akşamları verilen Mesnevi Sohbeti’nde mesnevi ve ney hakkında bilgiler verilirken Mesnevi beyitleri açıklanarak insani kamil olma konusunda anlatımlar yapılıyor.

EBRU, HAT, KALİGRAFİ, NEY VE MESNEVİ SOHBETLERİ

Engin kültür medeniyetimizin önemli sanat dallarını Türk İslam Sanatları Merkezi’nde yeniden canlandırdıklarını söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok,  Ebru, Hüsn-ü Hat, Tezhip, Kaligrafi ve Ney gibi sanat dallarının yanı sıra  Mesnevi Sohbetlerine de başladıklarını ifade etti.

MEVLANA’YI ANLAMAK İÇİN MESNEVİYİ İYİ OKUMAK LAZIM

Türk İslam Sanatları Merkezinde Mesnevi Sohbetlerinin önemine değinen Başkan Erdoğan Tok, “Hz. Mevlana’yı tanımak için  ölümsüz eseri  Mesnevi-i Şerif’i iyi okumamız ve anlamız lazım. Bu eserlerin okunması ve okutulmasının bir kültür mirası olarak topluma yapılan en büyük hizmettir. Bu manada belediye olarak kültürel mirasa sahip çıkan anlayışla hizmetlerimizi sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum