Akademi Titiz Yayınlarından Tatar Türk Edebiyatına İki Önemli Eser

2 Kasım 2017 0 yorum Yeni Çıkanlar 1767 Görüntüleme

Tatar Yazar Musa Carullah Bigiyef’in Eseri: Hâfız Dîvânı’nın Kazan Tatar Türkçesine Şerhi

carrullah-bigiyef-hafiz-divani-serhiKazan Tatarlarından Musa Carullah Bigiyef tarafından Kazan Tatar Türkçesine şerh edilen  Hâfız Dîvânı’nın Kazan Tatar Türkçesine Şerhi adlı eser İstanbul’da arasında çıktı. 20. yüzyılda Rusya Müslümanlarının tarihinde silinmez izler, eserler bırakan Musa Carullah, İslâm âleminde en meşhurlardan olan Hâce Şemseddin Muhammed Hâfız Şirâzî Hazretleri’nin dîvânından beyitler seçerek Kazan Tatar Türkçesine tercüme etmiş ve beyitlere şerh yazmıştır. Şark edebiyatı içerisinde önemli bir yeri olan, İran şairlerinin en büyüklerinden Hâfız Şirâzî Hazretleri’nin dîvânının Kazan’da Musa Carullah Bigiyef tarafından yapılan şerhi, klasik şiirimiz içerisindeki mazmunlara yeni bir bakış açısı getirmesinden dolayı ayrıca önem arz etmektedir. Eseri Türkiye Türkçesine Türkolog, çevirmen Ömer Küçükmemetoğlu kazandırdı. Eserin Türkiye Türkçesine çevirisini zevkle okuyacaksınız.

Musa Carullah Bigiyef kimdir?

Rusya Müslümanları içerisinde yetişmiş önemli bir fikir adamı, müçtehit, âlim, yazar olan Musa Carullah Bigiyef, 1875 yılında Rusya’nın Rostov şehrinde dünyaya geldi. Buhara’da Kurân-ı Kerîm’i ezberledi ve hâfız oldu. İyi seviyede Türkçe, Rusça, Arapça, Farsça bilmekteydi. Ayrıca ana dili olan Kazan Tatarcası ve Türk lehçelerine de hakimdi. Japonya, Çin, Hindistan, Mısır, Suriye, Türkiye, İran, Finlandiya, Suudi Arabistan ve daha birçok ülkeye seyahatler yapan Musa Carullah, 28 Ekim 1949 tarihinde Mısır’da vefat etti. Kahire’de Afîfî Kabristanlığı’na defnedildi.

Tatar Akademisyen Doç.Dr. Leniyara Celilova’nın Yeni Kitabı: Kırım Tatar Millî Matbuat Tarihi

Kirim-Tatar Matbuati“Kırım Tatar Millî Matbuat Tarihi” adlı eser İstanbul’da Akademi Titiz Yayınları arasında çıktı. Eseri Türkiye Türkçesine Türkolog, çevirmen Ömer Küçükmehmetoğlu kazandırdı. Bu eserde Kırım Tatarlarının Kırım dışında ve Kırım’da 1853 yılından itibaren yürüttüğü süreli yayın faaliyetleri; 1917 Ekim ihtilali devri ve sonrası matbuat faaliyetleri; Kırım Tatarların 1944 yılında Kırım’dan sürgünü ve sürgün devri; sürgün sonrası Orta Asya’daki Kırım Tatar matbuat faaliyetleri; Kırım’a döndükten sonraki dönemden günümüze kadar bütün millî  matbuat faaliyetleri hakkında önemli bilgiler yer almaktadır.

Tatar Türkolog Doç. Dr. Leniyara Celilova tarafından kaleme alınan “Kırım Tatar Millî Matbuat Tarihi” adlı eser başlangıçtan günümüze geniş bir coğrafyada süreli yayınlara ışık tutuyor.

 

Doç. Dr. Leniyara Celilova kimdir?

Yazar, akademisyen, gazeteci, çevirmen, muharrir Doç.Dr. Leniyara Celilova, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde 1972 yılında dünyaya geldi. 1988 yılında vatanı Kırım’a döndü. Daha sonra yüksek öğrenimini Ankara’da tamamladı. Türkiye’de tahsil gördü. Ankara Üniversitesi’nde edebiyat üzerine doktora yaptı. Yazarım aynı zamanda. Hâlen Kırım Devlet Üniversitesi’nde akademisyen olarak çalışmaktadır.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum