HAMİT MACİT SELEKLER (1909-1974)

30 Haziran 2013 0 yorum Cumhuriyet Dönemi 3006 Görüntüleme

hamit_macit_selekler

Cumhuriyetten sonraki şiirimizin kıyıda köşede kalmış, unutulmaya yüz tutmuş, reklama ve gösterişe yönelmemiş sessiz ustalarından biri de Hâmit Mâcit Selekler’dir. Şiirde kendine özgü çizgiden sapmadan, 1929’dan sonra, otuz yıla yakın bir süre şiirler yazmıştır. Yazdığı şiirlerde milli hayatımızı, kendi orijinal yapısına ait özellikleriyle yansıtmaya çalışmıştır.

Hâmit Mâcit, 17 Kanunu evvel 1325 (30 Aralık 1909) Antalya doğumludur. Konya’dan Antalya’ya göçen bir âilenin çocuğudur. Babası Adülmâcit Tevfik Bey’dir. 1889 Konya doğumlu Tevfik, 1906 yılında Antalya’ya gelmiş, amcası Mustafa Şefik Efendinin kızı Feride Hanımla evlenmiştir. Mustafa Şefik Efendi XIX.Yüzyılın ikinci yarısında Antalya’ya sorgu hâkimi olarak gelmiş ve buraya yerleşmiştir. Hâmit Mâcit, Adülmâcit Tevfik Bey’le Feride Hanım’ın evliliğinden 30 Aralık 1909’da dünyaya gelmiştir.

Hâmit Mâcit’in nüfus cüzdanında kayıtlı olan adı, Abdülhak Hâmid’dir. Şâirin babası Tevfik Bey edebiyata ilgisi dolayısıyla oğluna, şâir-i a’zam namıyla meşhur Abdülhak Hamit’in adını koymuştur. Lise yıllarına kadar, evde, okulda, her yerde Hâmit Mâcit “Abdülhak” diye çağrılır. Konya Lisesi’nde parasız yatılı okurken, edebiyat öğretmeni Ahmet Hamdi Tanpınar’dır. Öğrencisindeki şiir yeteneğini keşfeden Tanpınar, onu yüreklendirir ve ileride karışıklığa sebep olabilir

düşüncesiyle ona bundan sonra senin adın “Hâmit Mâcit” olsun, der. “Abdülhak”da bu teklifi kabul eder ve bundan sonra şiirlerinde Hâmit Mâcit adını kullanır.

Üç yaşında annesi ölünce Hâmit Mâcit öksüz kalır. Babasının ikinci evliliğine, -1916 yılı- kadar anneannesi Kâmile Hanım tarafından büyütülür.Kâmile Hanım Antalya eşrafından Hocazâde Râsih Efendi’nin kızıdır.

Çok zeki ve yetenekli bir çocuk olan şâir, okula başlamadan -daha beş yaşında iken- kendi kendine okuma yazma öğrenmiştir.Bu bilgisi ve yeteneği ile küçük Hâmit, yaşıtlarından farklı olarak ilkokula üçüncü sınıftan başlatılır. İlk ve orta okulu birincilikle bitirir. Çocukluk ve ilkokul yılları savaş yıllarıdır. Art arda Balkan, I.Dünya ve Kurtuluş savaşları yaşanır.

Mâcit, Antalya ortaokulunu bitirdikten (1925) sonra Konya Lisesi’ne parasız yatılı öğrenci olarak kaydolur. 1928 yılında bu okulu bitirir. Lise yılları, şiire ve edebiyata ilgisinin arttığı, yeteneğinin geliştirildiği yıllar olur. Hocaları Ahmet Hamdi Tanpınar, Saadettin Nüzhet Ergun onu şiirin iklimine doğru çekerler.

Liseden sonra Ankara Hukuk Fakültesi’nde öğrenciliğini devam ettirir. Burada, önemli görevlerde adları duyulacak kişilerle samimi arkadaşlıklar kurulur.

“Yıl 1929, Fakültenin birinci sınıfı. Şiirlerinden önce: hafif esmer, yuvarlak sevimli yüzü, bal saçları, biraz avare giyinişi, neşeli, alaylı konuşması beni sardı. Şâirliğini bir hevesten ibaret sanmıştım ama çok geçmedi; ruhunun derinliğine indim” (Ağaoğlu, 1978: 63).
Fakülte yıllarında şiire ve çevreye ilgisi çoğalır. Sınıf arkadaşı bir kız da bu ilgi çemberinin içindedir. Ancak ailesi Mâcit’i Antalya’da bir kızla nişanlamak istemektedir.1931 yılında hukuk fakültesi biter.
Fakülteden sonra kısa bir görev hayatı, ardından nişanlılıkla beraber devam eden bir askerlik dönemi, evlilik ve bilahare meslek hayatı başlar.
Hâmit Mâcit İstanbul’da askerliğini bitirdikten sonra âilesinin tasvip ettiği Nebehat (Bileydi) Hanım’la 30 Ağustos 1935 tarihinde evlenir. (1916 doğumlu Nebahat Hanım, 1982 yılında ölmüştür.) Mutlu bir evlilik ve âile hayatı yaşar. Bu evlilikten beş çocuğu olur. Bu çocuklardan büyük oğlu Ferit (1936), Antalya’da serbest avukattır. Kızı İpek (Şencan) (1938) Antalya’da ev hanımıdır. Oğlu Rüştü (1940) henüz üç yaşında iken ölmüştür. Oğlu Kaynak(1943) Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim dalında öğretim üyesi (Prof.Dr.’dır. Küçük kızı Ayşe (Özgürlü) (1946) İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. İstanbul’da oturan Ayşe İnci ev hanımıdır.

Liseyi pekiyi, üniversiteyi iyi dereceyle bitiren Selekler, sırasıyla şu görevlerde bulunur: Ürgüp Savcılığı (1932), Antalya, Pötürge ve Finike Savcılıkları (1939), İstanbul Asliye Mahkemesi Savcılığı (1942), Çanakkale Asliye Hukuk ve Sinop Ağır Ceza Hakimliği (1948-1950), İstanbul Hakimliği (1959), 20 Aralık 1962 tarihinde Yüksek Hâkimler Kurulu üyeliği ve Yargıtay üyeliği. “Yargıtay üyeliği ve Yüksek Hâkimler Kurulu üyesi iken 23.01.1974 günü Ankara – Maltepe’de oturmakta olduğu evinde bir kalp krizi sonucu ölür”

Kaynak: Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kırcı,

HAMİT MACİT SELEKLER VE “İYİLİKİNDE AŞK, TARİH SEVGİSİ VE KAHRAMANLIK DUYGUSU, Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi, 2008

ESERLERİ:

Sulh ve Diğer Şiirler (1944)

İyilik (1956)

 

ŞİİRLERİNDEN ÖRNEKLER:
İYİLİK

Kuşlara serperken tanelerimi

Akik yüzük taşımı da atmışım,

Elim boş, kalbimi de kanatmışım

Sana vermek için son eserimi.

 

Gerçeği açıkça haber verdin mi;

Viran bahçelerde başlıyor kışım;

Bana yalan söyle ki aldanışım

Benim için solmayan bahar mevsimi.

Doğruyu söylemek sana yaraşmaz

Sen mısralarımı aydınlatan yaz,

Nasıl başlamıştık bitiremedik.

Çevremi kaplayan hava iyilik İyilik, senin için, sendendir, sensin İyilik, duruşun, bakışın, sesin…

Dünya defterinde kalan adımız

Sen tatlandırırsın suyu, ekmeği;
Seninle birlikte yaşamak iyi,
Seni gördüğümce dünya güzeldir;
Iztırap sen varsın diye çekilir;
Yüzünde iyilik, çevrende huzur
Maddeleşir, dokunulur, duyulur.
Zorluklara karşı yalnız değilim
En yakınım, öz tanışım, sevgilim.
Hep aynı olsa da daima yeni,
Dinlemek isterim kalb hikâyeni,
Bazı aldırmadan, bazı sitemle
Nasıl kırdığımı kalbini, söyle
Anlat birer birer uykularını
Dağıtan karışık duygularını;
Sevindiğin zaman artar sevincim,
Ağlarsan daha çok ferahlar içim.

Kıskan beni, darıl, öfkelen bana
Ve sana aşkımı söylerken bana
Yüz çevir yahut da kaşlarını çat,
Sonra bir dağınık gül gibi uzat
Beyaz ellerinde affedişini.
Göstermeden gözlerinin içini
Seni sevmiyorum, sevmedim ki de
Ebedilik sırrı vardır sevgide
Gerçi gönül azap çeker bunalır
Dünya defterinde adımız kalır.

Hamit Macit SELEKLER

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum