Edebiyat Dergiciliğinin Kargolarla İmtihanı

25 Aralık 2020 0 yorum Haber-Etkinlik 1144 Görüntüleme

ptt-kargo

Genelde yayıncılık sektörünü özelde ise edebiyat dergilerini zor günler bekliyor. Dijitalleşmenin ve sanal yayıncılığın hızla yaygınlaştığı çağımızda basılı edebiyat dergileri ayakta kalmaya çalışıyor. Az sayıdaki abone desteği ve sınırlı sayıdaki satış noktalarından elde edilen gelir, dergilerin basım, mizanpaj giderlerini karşılamaya yetmezken, son dönemlerde artan gönderi bedelleri de edebiyat dergilerini iyice çıkmaza itiyor.

PTT 16 TL’ye gönderiyor

Edebice dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Vural, ülkemizde kültür sanat faaliyetlerinin taşıyıcı kolonlarından olan edebiyat dergilerinin kargo ücretleri artmadan önce de birçok zorlukla boğuştuğunu ancak sön dönemde artan gönderi ücretleri sebebiyle işin daha da çıkmaza girdiğini söyledi. Yaşar Vural, “devletimizin kurumu olan PTT kargo ile abonelerimize 5 TL ile dergi gönderebiliyorduk. Şimdi 15 TL’ye sattığımız dergi için bizden 16 TL talep ediliyor. Özel kargo şirketleri belli şartlarda indirim sağlasalar da 2 aylık 3 aylık periyotlarla çıkan edebiyat dergilerinin onların talep ettiği sayılara ulaşması mümkün görünmüyor.  Yani bin, 2 bin gibi her dönem dergi göndereceksiniz de belirli oranda indirim alabileceksiniz. Bu pek mümkün görünmüyor. Kaldı ki, 2021 için kargo gönderi ücretlerinin de artacağı ortada. Bu süreçte edebiyat dergilerine, en azından büyük sermayeye dayanmayan, banka destekli olmayan edebiyat dergilerine; kamu yararı gözetme zorunluluğu bulunan devletimizin ulaştırma alanında faaliyet gösteren kurumundan destek bekliyoruz.” dedi.

edebiceyi-siparis-verebilirsiniz

2018’deki kur artışından olumsuz etkilenen yayıncılık sektörü gibi aylık, iki aylık ya da mevsimlik yayın yapan edebiyat dergilerinin de olumsuz etkilendiği ortada. Özellikle magazin, eğlence, aktüalite gibi popüler alanda yayın yapan dergilerin aksine özellikle taşrada yayın hayatına devam eden edebiyat dergilerinin sponsor ve reklam desteği gibi gelir kaynaklarından da yoksun oldukları biliniyor. Buna rağmen dolgun ve kaliteli içerikleriyle birçok edebiyat dergisi kültür sanat dünyamıza katkı sunmaya devam ediyorlar. Ancak son dönemlerde artan gönderi maliyetleriyle baş etmeleri zor görünüyor. Özellikle devletin ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren kurumundan destek bekliyorlar.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum