OSMANİYE’DE BAHAR

29 Nisan 2020 0 yorum Denemeler-Makaleler 107 Görüntüleme

OSMANİYE’DE BAHAR

Osmaniye, en güzel hâliyle ilkbaharda çıkar karşınıza. Her yanı, ruha güç veren yeşillik sarar. Bembeyaz portakal çiçekleri gülümseyerek selamlar sizi.

Portakal çiçeklerinin beyazlığında duyguları, düşünceleri yıkamak istersiniz. Portakal çiçeklerinin samimidir kokusu. 7’den 70’e Çukurovalının sevgisinde o koku vardır. O çiçek, ayrıca mücevherdir; bazen bileklik olarak, bazen de kolye olarak ışıldar. Rengârenk şehir, şefkatle daha çok yaklaşır size…

Aşktan mı kırmızıdır gelincik çiçekleri, utangaçlıktan mı bilmem. Gelinciklerin arasında yürürseniz çocuksu bir heyecan kaplar içinizi. Vakit, yumuşak bir elle dokunur gönlünüze. Ilık bir yelle akşama ulaşırsınız. Seher vaktinde ise sizi kuşlar bekler. O kuşlar ki özünüzdeki ahenkle söyler şarkılarını. O kuşlar; ezelden, ebedden, yokluktan, varlıktan, yoldan, yolcudan, yolculuktan söz eder.

Ben ki Osmaniyeli bir yolcuyum. Uzağındayım o şehrin. İlkbahar yeli; bana portakal çiçeğinin kokusunu getiriyor, bir de özlem dolu türküler söylüyor. Gözüm yaşlıdır, Çukurova türküsü dinliyorum.

MUHAMMED TURAN ŞEHİTOĞLU

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum