ÖLEN MENDİLİMİZ

27 Haziran 2019 0 yorum Genel 530 Görüntüleme

“Önceden mendillerimiz vardı.”
Diyerek bir cümleye başlarsam benim yaşımdakiler için yanlış bir başlangıç yapmış olurum. Zira bizim gibi yaşı kırk veya ona yakın olanların belki de çoğunun kullanmadığı bir eşyanın kullanılmış gibi olmasından bahsetmiş oluruz. Çünkü bizler o mendilleri sadece bizden bir kuşak öncesinin elinde, yaka cebinde veya gömleğinin yakasında, terini gömleğine geçirmemek için kullandığına şahit olduk.
Mendillerin kullanıldığı zaman dilimlerinde ise bugüne nazaran insanların huyları da neredeyse taban tabana zıt gibiydi. Ne zaman ki mendiller gitti yerine ‘tek kullanımlık’ incecik, kâğıt desek kâğıt değil, soğan zarı gibi nesneler çıktı işte o günle beraber hayatımızda her şey sanki ‘tek kullanımlık’ olmaya başladı.
Dostluklarımız yerini arkadaşlığa. Selamlarımız bizi ‘acaba ne fayda sağlarım’ mantığına. Aşklarımız, flörtlere. Yazdıklarımız, bizi sahte kahramanlıklara. Karta basılan resimlerimiz gün içinde çok çekilen ama sonrasında hemen unutulan dijital resimlere…
Tekrardan cebimize mendil koysak yine eski alışkanlıklara döner miyiz? Bilmem. Fakat bilinen bir gerçek var ki, artık çok çabuk bıkıyor, hemen sıkılıyor ve sürekli tüketiyoruz. En çok ta zamanı!
Zaman elimizden akıp gittikçe derin bir ah çekiyor, bazen ufuk çizgisine dalıyor bazen de bir nara atıyoruz. Yerimizden kalkıp köhnemiş fikirlerimize, dizgin vurulamayan boş arzularımıza dur demeden her gün ama her gün kadere isyan edip, yine ‘tek kullanımlık’ işlerin peşine düşüyoruz. Üretmeden tüketiyor, tükendikçe kahrediyoruz. Her yeniliği iyi, her değişimi bir hüner bilerek sürekli ‘soğan zarlarının’ faydasından bahsediyoruz.
Mendiller cebimize girse bizlerde bir öncekiler gibi elimizdekinin değerini bilip her akşam yıkayıp ertesi günde yine kullanmak üzere elimizdekini güzelleştirmek ister miyiz?
“Mendilimiz ölse de biz ölmedik” demenin zamanı geldi sanki!
Ne de olsa mendilimiz alnımızın terini silip süpürürdü ve bizi silip süpürmedi.
Ölen sadece mendil mi? Yoksa biz miyiz..?
Fatih KAPLAN 27.06.2019

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum