Sahip Ata Camisi’nde Cuma Namazı

4 Mayıs 2019 0 yorum Denemeler-Makaleler 802 Görüntüleme

SAHİP ATA CAMİSİ’NDE CUMA NAMAZI

41688069_2343219769027250_3754863111144734720_n

Bugün, Sahip Ata Camisi’ndeydim. Mekânın maneviyatıyla dolup taştım. Sahip Ata Camisi, şehrin merkezinde fakat işlek bir caddede olmadığı için yeterince bilinmiyor. Birçok Konyalı, bu camiyi görmemiştir.

Güzellik, caminin avlu girişinde başlıyor. Taç kapı, ihtişamıyla duruyor karşımda. Dikkatle incelediğimde taşın konuştuğunu fark ediyorum. Atalarımız; o taşları inançla, sevgiyle, sabırla ve incelikle işlemiş. Sadaka kovuğu yapmayı da ihmal etmemiş. Sadaka kovuğu, kanaatimce merhamet ve ihlasın tezahürüdür.

Caminin avlusu; küçük, muntazam, yeşillik bir alan. Şadırvan, avlunun köşe tarafında. Avludaki ağaçlar, elif misali… Oradaki bir bank’a oturup ağaçlara baktığımda ağaçlarla gökyüzü arasındaki bağı görebiliyorum. Ağaçların zemini ise mazimizi hatırlatır gibi. O avluya ilkbaharda veya sonbaharda giderseniz tatlı bir esinti karşılayacaktır sizi. Ağaçlar, derin bir besteyi terennüm edecektir.

Caminin içinde dikkatimi ilk çeken, mihraptaki estetik oldu. Mihrabın çinisindeki nakışlar, ruhumu okşadı. Çinilerin maviliği, sonsuzluğu işaret ediyordu. Caminin tavanı ve sütunları ağaçtan yapılmış. İşte bu, doğallık ve sadeliğin de güzelliği taşıyabileceğine örnektir. Pencerelerden gelen ışık huzmeleri, ötelerden gelmiş sanki. Huzmeler, insana özündeki cevheri aratıyor.

Derinlik ve incelik dolu bu esere mimarî planda bakıp İslam’ın yüceliğini ve Türk’ün kudretini görebiliriz.

Sahip Ata Camisi’nde içim inanç ve huzurla dolarken ötelere uzanmak gayretiyle sevgiye dair dualar ettim. Tabii, duamda Doğu Türkistan’a geniş yer verdim.

Caminin kıble tarafında-bitişiğinde Sahip Ata Külliyesi mevcut. Sahip Ata’nın kabri de o külliyede yer almaktadır. Külliye hakkındaki bilgileri meraklısına bırakıyorum. Türk-İslam büyüklerine, şehitlerimize-gazilerimize ve Sahip Ata’ya rahmet diliyorum.     (14 Eylül 2018)

MUHAMMED TURAN ŞEHİTOĞLU

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum