“Yazmak” Üzerine…

30 Kasım 2018 0 yorum Denemeler-Makaleler 1413 Görüntüleme

  Yazmak, kalemin kâğıda dokunmasıdır. Soğuk bir tanımla başlayalım. Şimdi tanımı açalım: Yazmak, bir insanın beyninden geçenleri kâğıda dökmesidir. Zannediyorum tanımı gene ısıtamadık. Öyle ya, baharı da geçirdik ve havaların soğukluğu üslûbumuza da yansıyor. O zaman şöyle diyelim: “Yazmak, modern çağda bir düşünce inzivâsıdır.” Boşu boşuna tırnak içine almadık. Yazının ilk alkışlanacak yeri burasıydı. Evet, yazmak bir inzivadır. Herkesten ve her şeyden uzaklaşıp herkesi ve her şeyi anlatmaktır. Kelimelerin gizemini kavrayanlar için yazmak, eşi bulunmaz bir terapidir. (Bu cümlemi reklam olarak alabilirsiniz.) Şimdi diyeceksiniz ki, her yazılan değerli mi? Bu, dünya görüşünüze, okuma alışkanlığınıza, okuduğunuz yazının niteliğine ve yazarla olan iletişiminize bağlıdır. Peki yazmayı terapiye dönüştüren gizil güç nedir? “İnsanın bitmek bilmeyen anlama ve anlatma çabası”dır. İnsan kendini kahvede de anlatır; doğru. İnsan altın günlerinde de derdine derman arar; doğru. İnsan telefonda saatlerce konuşarak da içini dökebilir; doğru. Yazmayı özel kılan ne? Buna bir sürü öznel cevap bulabiliriz. Ama benim cevabım şu: “Yazmayı özel kılan, insanın kendini anlama mücadelesi”dir. Bir nevi insan, yazdığı her yazı ile kendini tanır, birikimini görür, eksiklerinden hayıflanır ve özgünlüğü arar. Bir testi misali dolmadan taşmayacağını kavrar. Dolmanın yolunun nitelikli kitaplar okumaktan geçtiğini bilir. Hâsılı insan yazarak ve okuyarak kaleminin kâğıdıyla olan yazgısını tayin eder.

yazmak-yazarin-gozunden-dilinden-720x420

  Yazmak, bir yanıyla anarşizmdir. Toplumun geneli hazıra alışmışsa sizin yazınızı anlama çabası, onun zamanından çalmanız anlamına gelir. Bunu yakın çevreniz için söylüyorum. Siz siz olun, “Son yazımı okudun mu?” sorusunu sormayın. Zaten, mankurtluğun moda olduğu bir çağda yaşıyoruz. Ekrana/ekranlara kilitlenmiş milyonlarla popüler kültür gemisine binmişiz, seyr ü sefer halindeyiz. Adam/kadın, sosyal medyanın veya televizyon programlarının “çiğ gündemleri” dururken sizin yazınızla mı uğraşacak!.. Siz yazmanıza bakın!.. Ne diyordu şair, “Tohum saç, bitmezse…”

  Hazır şair demişken her kalem müptelasında bir şairlik arzusu vardır. Bu insanlarda “Eh işte karaladık bir şeyler!” cinsinden mütevazı çıkışlar görüyorsanız o insanlara yakın yaşayın. Çünkü ben hiçbir edebiyat tarihinde cinayet işleyen şaire rastlamadım. Şairlerin çiçekleri de kurşunları da kelimeleridir. Kelimeler kimseleri öldürmez; ama şairleri muzaffer kıldığı yadsınamaz bir gerçektir. Şairler, duygularını ana kucağında bırakmayanların kahramanıdırlar. Bu yüzden şiir yazmak, kahramanlığa soyunmaktır. Bu arada şiiri komple reddedenlere/saçma bulanlara atasözümüz hazır: “Eşeğe ‘Gülü tanır mısın?’ diye sormuşlar. ‘Bir kez yedim tadı yoktu.’demiş”.

  Bu paragrafa izninizle kamu spotu gibi başlayacağım: “Yazmak geleceğe açılmaktır.” Bir gün birisi belki sizin yazdığınız bir yazıyı okur. O yazı belki o kişiye bir şeyler katar. Bu bir ülküdür. Bu, insanî bir hizmettir. Bu, bilgeliğini taşlara kazıtan Bilge Kağan’ın fıtratından bir zerredir. Bu, verilen emeğin sevabından nasiplenmektir. Ancak buradaki ince çizgimiz bellidir. Abdurrahim Karakoç’un “Türklüğün soylu davası, İslâmın ince mânâsı” diye formülleştirdiği bir nasiplenmekten bahsediyorum. Sanatsal, ilmî ve fikrî her yazı, bu süzgeçten geçtikçe mana kazanacaktır.

  “Yazmak, yalnızlığın hazzına ulaşmaktır.” diyerek yazımızı sonlandıralım. Yalnızlığın hazzı mı olur demeyin, olur. Cemil Meriç, “İnsanlar kıyıcıydılar, kitaplara kaçtım.” diyor. Bizim bahsettiğimiz bu tarz bir yalnızlık. Kaçış… Her ne kadar bu sözü okuma aşkına işaret etse de okuma ile yazmanın kardeşliğini yukarıda belirttik. Yani bu özlü sözü yazmak için de (ç)alabiliriz. Ya da değiştirip kullanabiliriz. Evet sosyalleşin; baktınız olmuyor fazla insana maruz kalmak istemiyorsanız kalem de kâğıt da emrinizde… Bu kutsal bir eylemdir, tadını çıkarın!..

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum