HAYIRLI OLSUN

10 Eylül 2018 0 yorum Genel 1252 Görüntüleme

HAYIRLI OLSUN
2018-2019 eğitim öğretim yılı bugün başladı. Haftaya da resmi olarak tüm sınıflar eğitim-öğretim yılına başlayacak. Çocuklarımız uzun ve zorlu bir maratona başlıyor. Tüm zorluklara ve tüm olumsuzluklara rağmen bizlerin çocuklarımızdan da eğitimcilerimizden de umudumuz kesilmemiştir.
Son yıllarda eğitim sistemimizde ortaya çıkan sorunlara rağmen millet olarak bir dönüm noktasındayız. Çocuklarımızı teslim ettiğimiz öğretmenlere güvenmek zorundayız. Biliyoruz ki onlar bir neslin mimarıdır. Onların eğittiği çocuklarımız yarın bizlere hizmet edecek. Yine son günlerde çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitimcilerden bazılarının olumsuz davranışlarını duymak bizleri son derece üzmektedir. Fakat bir şeyin daha bilincindeyiz ki kötü her yerde kötüdür. Önemli olan bir kötüyü veya kötülüğü genele yaymadan ve bu sorunu genelleştirmeden çözüm yolları bulunsun. Bulunmaya çalışılsın. Bizler içimizden çıkan öğretmenlerimize güvenmeyip kime güvenelim. Her öşe başında açılmaya çalışılan merdiven altı misyoner okullarına mı çocuklarımızı teslim edelim. Bu millet dün nasıl eğitimde bir numaraysa ve içinden kahramanlar çıkarıp dünyaya kafa tuttuysa, bugün de aynı başarıyı gösterecektir. Göstermek zorundadır. Öğretmenlerimize güvenmenin yanı sıra onların da günü birlik sorunlarının olabileceğini unutmadan, onların da birer insan olduklarının farkında olduğumuz da belirterek eğer sorun varsa ona göre hareket etmek zorunda olduğumuzu da unutmayalım. Öğretmenlerimiz de bizlere iyi nesiller yetiştirmek zorunda olduklarını unutmamalıdır ki, bizlerin güveni boşa çıkmasın. Geleceğimiz onlara emanet se onlarda bunun farkında olsunlar.
Bizim çocuklarımıza kendi çocukları gibi davransınlar.
Bizler de Ata-erkil toplumdan, Oğul-erkil topluma doğru hızla gittiğimizin farkında olalım. Çocuklarımızı ilahlaştırmadan, onlara bu dünyada bazı imkânların kısıtlı olduğunu hatırlatmak ve öğretmek zorunda olduğumuzu bilelim. Her şeyin sonsuz derecede sınırsız ve özgür olmadığını, bizim özgürlüğümüzün başkalarının haklarına tecavüz hakkımızın olmadığını öğretelim. Büyüğe saygının, küçüğe sevginin ne olduğunu çocuklarımız öğrenmeli. Bunu aile olarak öğretmek zorundayız. En ufak bir sorunda soluğu okulda alırsak ne çocuğumuza yardım etmiş oluruz ne de öğretmenlerimizin işlerini kolaylaştırmış oluruz. Unutmayalım, çocuklarımız bizim ilahımız ve her istediğini yapmakta hür olan tanrılarımız değil!
Eğitim camiamız da, son dönemde yaşanan tüm olumsuzlukları gözden geçirmeli ve elimizden kayıp gitmekte olan bir nesli kurtarmak için biraz özveride bulunmalıdır. Kahve köşelerinde dedikodu yapmaktan, eğitim vereceği çocuğa ‘nemelazımcı’ davranmaktan vazgeçmelidir. Ona emanet edilen neslin, hem eğitim hem de öğretim yönünden eksiksiz yetişmesi için elinden geleni yapmalıdır. Devletinin dilini, milletinin dinini muhafaza edip, bize örnek gösterilen yabacı memleketleri geçmek için elinden geleni yapmalıdır. ‘milletler yenildiği milletleri taklit ederler’ diyen İbn’i Haldun’un sözünün maalesef geçerli olduğunu gördüğümüz okullarımız var. Onlarda bu taklitten vazgeçip milletlerinin asli özelliklerini evlatlarımıza öğretmek zorundayız.
Okullarımızda gördüğümüz aksaklıkları zaman zaman dile getirmeye çalışacağız. Kimseyi kırmadan yapmaya çalıştığımız ve eleştiri dozunu kaçırmadan bize göre yanlış gördüklerimizi de bu sütunlardan aktarmaya çalışacağız. İnşallah bu dönemde bizler eksiklik görmeyiz ve okullarımızda ki mükemmellikleri yazarız.
Yoksa okul girişinde, ‘WELCOME TO SCHOOL’ yazan bir tabelanın ilçemizde var olduğunu yazmayı kim ister? Ama maalesef bazen böyle durumları yazmak ve uyarmak zorunda kalıyoruz. Şimdiden ülkemizin sömürü ülkesi olmadığını bu okulumuza hatırlatmak isteriz. Burası Hindistan’sa bizce yaptıkları normal. Zira orası İngiliz kraliyet ailesinin sömürüsü. Peki bize ne oluyor? Deyip bu bahsi şimdilik kapatalım. İnşallah biz yazmadan bu iş düzelir.
Tekrar yeni eğitim öğretim yılının ülkemize hayırlar getirmesini diliyoruz. Allah çocuklarımıza zihin açıklığı, eğitimcilerimize gayret versin.
Hayırlı olsun…
Fatih KAPLAN 10.09.2018

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum