SON DAMLA KAN, SON NEFERE KADAR KAZANILAN ZAFER…

30 Ağustos 2018 0 yorum Genel 876 Görüntüleme

SON DAMLA KAN, SON NEFERE KADAR KAZANILAN ZAFER!
Malazgirt meydan muharebesinin yıl dönümünü hafta sonunda kutladık. Hafta içinde de Türk milletin bir başka destan hikâyesi olan; ‘Büyük Taarruzun’ yıl dönümünü kutluyoruz. Bin yıl önce milletimizin yazdığı destan nasıl dillere destan olduysa bin yıl sonra da yazdığı destan tarihe altın harflerle yazılmıştır.
Osmanlı devletinin bölünme planları yapılırken ortaya çıkan tabloda, bir avuç kahramanın başlattığı bir harekât olan kurtuluş savaşımız. Yedi düvele kafa tutmuş ve peşine taktığı milyonlarla başardığı kahramanlık destanıdır. Destanlar kolay kolay yazılmaz ve Kurtuluş savaşımızda öyle kolay kolay yazılmadı. Kimi kazması, kimi küreğiyle bu savaşa katıldı ama hepsinin ortak bir noktası vardı ki; onların mangal gibi yürekleri vardı. Onlar inanmış insanların verebileceği mücadelenin her türlüsünü verdiler ve dünyaya kahramanlığın nasıl olduğunu gösterdiler.
Onlar damarlarında akan asil kanın hakkını son damlasına kadar verdiler. Onlar için savaş sadece bir oyundu ama bu oyunda kazanan taraf olmalıydılar. Onların dünyalarında tek bir parola vardı ve zaferin mimarı Türk orduları başkomutanı: Mustafa Kemal Atatürk onlara; ‘Ya istiklal ya ölüm.’ Diyor kılıcını çekip düşman hatların saldırıyordu. Onun önderliğinde dünyaya harp dersi veren kahraman Türk ordusu tüm yokluklara rağmen yine bir imkânsızı başarmış ve İngiliz’in oyunuyla vatanımız işgal etmeye çalışan yeni yetme Yunan’ı bu topraklara gömmüştür. Yüzyıllarca idaremizde kalan dilini ve dinini rahatça yaşan bu millet eline geçen ilk fırsatta karşımıza dikildiğinde atalarımızdan gereken cevabı misliyle almıştır. Onların yenilmesi tüm garp âlemini endişeye düşürmüş denize dökülen, Yunan’dan sonra hepsi bizlere boyun eğmek zorunda kalmıştır.
Yunan rüyası olan ‘Megalo İdea’ da bu harple beraber toprağa gömülmüştür. O gün bugündür canlandırılmaya çalışılan bu ideal dün olduğu gibi bugünlerde de bizlerden gereken cevabı alacaktır. Dün Pontus hayalleri yaşayanlar kurdukları Hınçak veTaşnak çeteleriyle bizleri diz çöktürmeye çalışmışlardı. Bugün de bu çeteler yerlerini başka isimlerle hayatını sürdürmeye çalışıyorlar. Adı ne olursa olsun Yüce Türk milleti bunların da üstesinden gelecek ve tarihte olduğu gibi bugün de onların dünyasını başlarına yıkacaktır.
Etrafımıza ne kadar ateş çemberi örülürse örülsün, ne kadar set çekilirse çekilsin milletimiz atalarımızın dediği gibi; ‘ Titreyip kendine döndüğü an.’ Yine tüm dünya Türk mucizesine şahit olacaktır. Yeter ki bizler milletimiz ve devletimiz için çalışmaya başlayalım. Bizler o asil dedelerin torunları olarak yine aynı kanı ve aynı ruhu taşıyoruz. Bugün damarlarımıza enjekte edilmeye çalışılan her türlü zehri damarlarımızdan dışarı atacak. Bizim içimize yerleştirilen ister smokinli isterse cübbeli olsun tüm dahili ve harici düşmanları bir bir yok edecek güçteyiz. Yeter ki bizler de almak zorunda olduğu tepeyi alamayıp, sonrasında intihar ettiği için adını tepelere yazdıran Çiğiltepe’nin azmi ve gururu olsun. Yeter ki bizde düşmanın elindeki mitralyöze kılıcını çekip giden Şehit Enver Paşanın inancı ve azmi olsun. Yeter ki bizde her şeyini geride bırakıp düşmanın önüne set çeken Erbaa’lı Fettahoğlu Ali’nin azmi ve dirayeti olsun.
Bizler o ataların torunlarıyız. Bizler bunları evlatlarımıza anlatacak ve evlatlarımızı tarihimize göre yetiştirerek gereken eğitimi vereceğiz. Kahramanlık destanını bir milletin topyekün yazdığını unutmayalım. Dün yazılan destanlar bugün haydi haydi yazılır ve tarihe yine adımız altın harflerle yazılır.
Allah milletimizi düşmanın şerrinden ve gizli düşmanların tuzaklarından korusun.
Mücadelemiz son nefes, son nefer ve son damla kana kadar devam etse de bizler bu mücadelede yıkılmayacak ve yılmayacağız…
Türk milletine hayatını adamış tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.
Allah, Türk milletini korusun…
Fatih KAPLAN 30.08.2018

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum