Güneysu Dergisinin Şölen Özel Sayısı

28 Nisan 2018 0 yorum Dergi Dünyası 1621 Görüntüleme

guneysu-118

 

Güneysu dergisi 1990 yılında birincisini düzenlediği Güneysu Şiir Şölenlerini 1996 yılına kadar devam ettirdi. 1996 yılında 6. Şiir Şöleni ile geleneksel şölene son verdi. 11 yıl sonra iki eski Güneysu sevdalısı Musa Serin ve rahmetli Veli Aba, kişisel gayretlerle 2007 yılında 7. Güneysu Şiir Şölenini düzenledi. Güneysu, bu kişisel çabalarla düzenlenen 7. Güneysu Şiir Şöleni’den yine 11 yıl sonra bu kez dergi olarak 7 Nisan 2018’de 8. Güneysu Şiir Şölenini düzenlendi. Böylelikle derginin 22 yıllık ara verdiği geleneksel şiir şöleni yeniden başlamış oldu.

8. Güneysu Şiir Şöleni’nde 17 şair vardı; Bestami Yazgan ve Tayyib Atmaca gibi tanınmış iki eski Güneysu dergisi şairinin yanı sıra Fatma Aksu, Bahadır Erdem Bülbül, Ahmet Doğru, Onur Dölek, Hayrettin Durmuş, Yusuf Dursun, Selma Erdem Durmuş, Mehmet Gözükara, Mehmet Ali Kalkan, Ayşe Melek Kaynar, Celalettin Kurt, Seyfi Metin, Ali Parlak, Ercan Sağlam ve Ahmet Yılmaz adlı şairler vardı. Şölene katılan şairler, şiirseverlere kendi sesleriyle şiirlerini fon müziği eşliğinde okudular. Böylelikle 22 yıllık bir özlem giderilmiş, 7’de bırakılan bir gelenek başlatılmış oldu.

 

Güneysu, bu sayıyı 8. Güneysu Şiir Şöleni sebebiyle, “şölen özel sayısı” olarak çıkardı. Şölene katılmayı düşünen 19 şairin fotoğrafları, biyografileri ve şiirleri ilk 19 sayfamızda yer aldı.

Geriye kalan yirmi sayfası her sayıda olduğu gibi, bu sayımızda da birçok güzel şiirleri ve yazıları ağırladı. Bu sayının şölen dışındaki şairleri; Lale İsmayıl, Mahmut Topbaşlı, Mustafa Işık, Kadir Altun, Hüseyin Çoban, Ayhan Aslan, Zülayha Özbay Bilgiç ve Ömer Faruk İpek.

 

Ahmet Doğru, “Türk Edebiyatında Ramazan” yazısıyla Türk edebiyatında, özellikle de şiirde Ramazan ayının etkilerini değerlendirdi. İlkay Coşkun, “Yanlış Yanağı Öpmek” yazısıyla zamanın çabukluğu içerisinde aradığı mutluluk serüvenine değindi. Mustafa İyi, “Toplumların Mevcudiyet Vasıtları: Kültür ve Dil” yazısında dil ve kültürün iç içe oluşunu ele aldı. Hilmi Nadir Kocabozdoğan, “Valiz” hikâyesinde bir valizin neler olabileceğini öyküleştirdi. Eyyüp Yıldırmış, “Aç Gözünü” hikâyesinde dede ve torunun arasındaki sevgi bağını öyküleştirdi. Ahmet Günay, “Meczup Sandım, Değilmiş” yazısıyla yaşadığı bir hatırayı dergi okurlarla paylaşmış oldu. Fidanlık’taki lise öğrencisi Nisa Nur Maskan “En Güzel Anlatan” yazısıyla Mehmet Akif’in büyüklüğünü İstiklal Marşını yazarken sergilediği gayretle değerlendirdi.

 

Eski sayılardan bölümünde Olcay Yazıcı’nın bir şiiri, Osmaniyeli şairlerin tanıtıldığı bölümde de Musa Serin vardı.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum