Karakedi Dergisi 15. Sayıda

26 Nisan 2018 0 yorum Dergi Dünyası 1761 Görüntüleme

karakedi-15.sayi

Karakedi 15. Sayı (Mayıs 2018) çıktı.

İstanbul’dan hepinize sıcacık bir merhaba…
Şiir, edebiyat, ütopya, öykü, fotoğraf konusunu farklı yönleriyle ele alan Karakedi Kültür, Sanat, Edebiyat’ın 15. sayısını İstanbul’dan Türkiye ile buluşturuyorum.
İstanbul’un tarihi 300 bin yıl önceye kadar uzanmaktadır. M.Ö. 5000 yıllarında başta Kadıköy Fikirtepe olmak üzere Çatalca, Dudullu, Ümraniye, Pendik, Davutpaşa, Kilyos ve Ambarlı’da yoğun bir yerleşimin başladığı bilinmektedir. Bugünkü İstanbul’un temelleri M.Ö. 7. yüzyılda atılmış. M.S. 4. yüzyılda imparator Constantin tarafından yeniden inşa edilerek, başkent yapılmıştır. Aynı zamanda İmparator Constantis ile birlikte Hıristiyanlığın merkezlerinden biri olmuştur. Daha sonraki tarihsel süreçlerde yaklaşık on altı asır boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde başkentlik yapmıştır. Jeopolitik konumuyla İstanbul, Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bir dünya şehri olarak çağlar boyunca farklı uygarlıkları ve kültürleri kendi içinde barındırmıştır. Bu bağlamda yüzyıllar boyunca çeşitli dil, din ve ırktan toplumların bir arada yaşadığı kozmopolit özelliği sayesinde eşsiz bir mozaiğe sahiptir. Bu mozaik sayesinde İstanbul; edebiyata, şiire, romana, öyküye ve şarkılara konu olmuş kültürel ve sanatsal yapıya sahiptir. Aynı zamanda İstanbul, ticari ve ekonomi alanında 15 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın ve Türkiye’nin büyük kentlerinden biridir.
Birbirinden güzel ve okuyucularımızın ilgisini çeken yazılarla Karakedi Kültür, Sanat, Edebiyat’ın ivmesinin yükselmesi herkes gibi beni de çok duygulandırıyor. Bu yükseliş ivmesinde ki Karakedi’yi aşkım, sevgilim, eşim ve çocuğum gibi görürüm. Tıpkı her fırsatta “iyi anlaşan bir çift olmak için aynı dili konuşmanıza gerek yoktur. Önemli olan aynı duyguları hissedebilmenizdir” diye dile getirdiğim şu tespit gibi. Bizim içinde önemli olan Karakedi ailesi olarak aynı duyguları hissedebilmemizdir. Karakedi’nin bu sayısına katkısı olan arkadaşlarıma ve değerli okuyuculara İstanbul’dan selamlar, sevgiler, saygılar, demet demet çiçekler yollamak istiyorum. Hızla büyüyen ve keyifle okunan Karakedi Kültür, Sanat, Edebiyat’ın 16. sayısında, Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve şehirlerinden görüşmek ümidiyle.
TEBESSÜM EDİN, SEVGİMLE KALIN…
Dr. Ahmet ALKAYIŞ/İSTANBUL

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum