SAVAŞTA NATO ORANTISI VE ÖLÇÜ NASIL OLMALI

15 Şubat 2018 0 yorum Genel 1298 Görüntüleme

SAVAŞTA NATO ORANTISI VE ÖLÇÜ NASIL OLMALI
Son dönemlerde terör örgütlerini imha etmek için ordumuzun giriştiği harekatla birlikte tüm dünyada harekete geçen güçler ortak dil kullanmaya başladılar. Ortak söylemlerinde ise bazı cümleler var ki onların yaptıklarıyla hiçbir zaman uyuşmuyor. Mesela son günlerde Nato genel sekreteri bir açıklama yapmış. Ne diyor bu zatı muhterem; “ Türkiye kuzey Suriye’de ölçülü ve orantılı olmalıdır.” Ne güzel ifade etmiş.
Onun karşısına çıkıp sormak isterdim, “ sizce savaşta veya çatışmada ölçü nedir?” veya sizden örnek alırsak sakıncası var mıdır? Yani, havadan gözlem yapsak yerde hareket eden ne varsa vursak. Yine havadan gözlem yaparken aşağıdan bir hastane konvoyu geçse bizde ona direkt ateş edip imha etsek ( Suriye’de onların yaptığı gibi). Ve yahut uçaklarımız önüne gelen hedefe bomba yağdırsa ve bunun soncunda bir hastaneyi yerle bir etsek ve 300 e yakın kişinin ölümüne sebep olsak( onların Afganistan’da yaptığı gibi). Her hangi bir mülteci kampını beklerken kapıda bekleyen canilere içerdeki silahsız insanları teslim etsek( Bosna’da Hollanda’lı askerlerin yaptığı gibi). Yada bize sığınan insanları tedavi amacıyla hastanelere yatırsak ve uygun insanlar tespit edilip Avrupa veya Amerika’ya götürüp organlarını dünyanın zenginlerine nakledip insanları da çöplüğe atsak nasıl olur.( sizlerin yıllardır Irak ve Somali’de yaptığı gibi). İnsanlar umut deryası diye küçücük botlarda iken onların üzerine ateş açıp umut deryasını ölüm deryasına çevirsek ve onlardan sağ kalanlar sınırımızda aç, açık kalsa bizde evladı kucağındayken her hangi bir babanın ayağına çelme takıp düşürsek nasıl olur? ( sizlerin Akdeniz ve Macaristan’da yaptığınız gibi.)
Bu örnekleri yazmaya çalışsak ne kalem ne de kağıt yeter. En iyisi sizler bize ölçü demeyin. Bu millet de ordusu da sizden bin kat ölçülü ve sizden bin kat daha üstündür. Siz kendinize ölçü ve ayar verin veya dünya genelinde ölçüsüz davranan kana susamış katilleri uyarın. Bu milletin insanlık adına sizden alacağı ders yok.
Bin yıllarca girdiği her savaşta düşmanını kendine hayran bırakan girdiği her savaşta insanlık ölçülerini elinden bırakmayan bu aziz millet kendine çevrilen silahtan başkasını düşman kabul etmez. Bu onun yaratılış gayesine aykırıdır. Ne mutlu size ki Türk milleti gibi bir düşmanınız var.
Müttefikiz, bilmem neyiz deyip te bizlere de masal okumayın. Hangi ortaktır ki ortağının kuyusunu kazsın, düşmanına silah verip yıllarca onun kanına girsin.
Şimdi elinize vicdan terazisini alın ve kendi kendinizin ölçü hesabını yapın. Sizden istediğimiz tek şey ortaklık nasıl olması gerekiyorsa öyle davranın ve kendi suçlarınızı bu millete yakıştırmayın. Dünya için devletlerin dost olması gerekiyor ve tüm devletlerin müstakil yapıları tanınması gerekiyorsa kendi topraklarınıza dönün ve milletleri kendi topraklarında rahat bırakın. Hiçbir millet sizden –demokrasi, özgürlük- istemiyor. Her milletin demokrasi ve özgürlüğü kendine yetiyor ki siz bu topraklara gelmeden önce bu milletler hürdü ve kafalarına her gün bomba yağmıyordu. Bizim ölçümüz belli yeter ki siz bizim ölçülerimize uyun ve en az bizim çeyreğimiz kadar ölçülü olun.
Allah zalimlere fırsat vermesin…
Fatih KAPLAN 15.02.2018

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum