Dursun Kuveloğlu’nun Yeni Kitabı “Ney ve Mey”

14 Şubat 2018 1 yorum Yeni Çıkanlar 1979 Görüntüleme

dursun-kuveloglu-ney-ve-mey-yeni

Türk tarihinde en fazla tartışma konusu, söz ve sohbet konusu yapılan portrelerden biri de şüphesiz Neyzen Tevfik’tir. Muhalif bir karakter, bir şehir efsanesi, berduş ve avareler şeyhi gibi sayısız nitelemeyle tanıtılmaya ve anlaşılmaya çalışılan bir garip. Bu dünyanın insanı olamadığı, bu dünyayla ve dünyadakilerle barışamadığı belliydi. Lakin hangi boyutlarda dolaşıp, hangi âlemlerin sözünü söylediği meçhul idi, öyle de kaldı. “…Netice itibariyle bugüne kadar kırk çeşit Neyzen Tevfik anlatıldı. Bu durumda Dursun Kuveloğlu’na da kırk birinci Neyzen Tevfik’i yazmak kaldı. Yalnız, Neyzen Tevfik adına ilk roman olması yazar olarak benin gurur kaynağım oldu…” diyor yazar Dursun KUVELOĞLU.

Roman, alışılmışın dışında bir prolog ile başlayıp, yine alışılmışın dışında epilog ile bitiyor. Bu şekilde bir söyleme, döşeme şeklindeki roman tekniği, dünyada da ülkemizde de ender görülen tekniklerdendir. Yine roman, Neyzen’i anlatmaktan ziyade, anlamayı dert edinmiş bir çizgide kaleme alınmış görünüyor. Bu açıdan da Neyzen’i bir yerlere oturtma ve onu bir kesimin militanı yapma gayretlerinden ayrılan bir roman olarak da farklı bir bakış açısına bizleri ortak ediyor, Ney ve Mey!

Romanı en iyi özetleyen iki paragraf, kitabın arka kapağını süslüyor. O iki paragrafa yer vererek, yazıyı sonlandıralım: “Zamana da sahipsizliğe de direnmekle geçen bir ömür! Her ne kadar Neyzen, direnmeyenlerden, beklemeyenlerden, umut etmeyip ummayanlardan olduğunu söylese de, nefes almak dahi direnmek, hayata ve dünyaya bir şekilde tutunmaktı. Farklıydı, farklı yaşadı. Herkes gibi yaşamamak yahut çoğunluğun bir benzeri olmamak onu yanlış biri değil, sadece farklı biri yapardı. O da herkesi şaşırtacak kadar farklı oldu.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

1 yorum

  1. Heyhey Nisan 16, at 21:56

    Ney'i Mey'i Heyheyi'yle.... okuduğum çoğu kitabın tarzının dışında olan bu kitabı elime aldığımda açıkcası çok dikkatimi çekmemişti.ama sayfaları karıştırıp bir iki satır okuduğumda beni bağlayan çağıran şeylerin olduğunu fark ettim.Neyzen Tevfik hakkında çok bir bilgim yoktu aslında.meşhur mecnun şiiri ve hayat hikayesine dair iki üç detay...ama okuduktan sonra bilgim oldu iyi ki okumuşum dedirtti bana kitap.. Osmanlı döneminde doğup Türkiye Cumhuriyetinde gözlerini kapatan Neyzen Tevfik hayatını şu şekilde özetlemiştir.."uzun derbederlik hayatımda,o kaldırımdan bu kaldırıma,o kapıdan bu kapıya,o diyardan bu diyara ney'im ve mey'imle bir kuru yaprak gibi savruldum" okuduktan sonra pişman olmayacaksınız..keyifle okumalar..

    Reply

Yorum Yapabilirsiniz