Celalettin Tutkun – “Saadet Asrının Kahramanları” Çıktı!

9 Şubat 2018 0 yorum Yeni Çıkanlar 1451 Görüntüleme

celalettin tutkun

Yazarımız Celalettin Tutkun’un 9. kitabı “Saadet Asrının Kahramanları” Baygenç Yayınları arasından çıktı. Eğitimci Yazar Celalettin Tutkun kitabı ile ilgili şunları söylüyor:

Saadet Asrının Kahramanları, asr-ı saadet döneminde değişik şartlar ve ortamlarda peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın ve onun ashabının kahramanlıklarını, ileri atılmalarını, yılmamalarını, verdikleri sözde durmalarını, ahde vefa göstermelerini anlatmaktadır.

Diğer din mensuplarının kendi kahramanlarını yazılı ve görsel ortamlarda defalarca resmetmeleri karşısında, inananların da İslam kahramanlarını tanımaları gerektiği düşüncesinden hareketle bu çalışma ortaya çıkmıştır.

Eser başlıca üç bölümden oluşmaktadır:  Birinci bölümde, Kur’an-ı kerimde bize haber verilen Hz. Asiye, Habibi Neccar gibi inananların ve Mekke dönemi Müslümanlarının cesaretleri ve yaşadıkları sıkıntılar anlatılmıştır. İkinci bölümde ise bir avuç inanmış Müslümanın Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarında ortaya koyduğu cesareti okuyacaksınız. 3. Bölümde ise artık Medine dönemine girmiş olan Müslümanların İslam’ı yayma çabaları etrafında gösterdiği cesaret ve kahramanlıklardan örneklerle karşılaşacaksınız.

Her biri ayrı bir örnek şahsiyet olan sahabe efendilerimizin yaşantılarını, asr-ı saadet manzaralarını, o nurlu neslin bazı sahnelerini sizlere yansıtmayı amaçladım. Şahsen çok derinlemesine araştırılması gerektiğini düşündüğüm bu konuda uzman İslam tarihçilerinin, araştırmacıların, ilahiyatçıların daha ayrıntılı çalışmalar ortaya koymalarını umuyorum.

Bu çalışmamda rastlayabileceğiniz ifade ve üslup eksikliklerini müsamaha ile karşılamanızı rica ediyorum. Efendimiz ve onun ashabının özellikleri hakkında bu güne kadar sayısız eser yazılmıştır ve yazılmaya da devam edecektir. İslam tarihinin içinde küçük bir katre olan bu çalışmamın okuyucularda bir tesiri olmasını umut ediyorum. Şairin: “Ey Nebi! Bu mısraları seni övmek için değil, bilakis şiirimin senin isminle şeref ve güzellik kazanması için yazıyorum…” demesi gibi bu çalışmamdaki ifadelerin, efendimizin adının anılmasıyla güzellik ve şeref kazanacağını umuyorum.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum