Kardelen Dergisi 95. Sayıda

6 Şubat 2018 0 yorum Dergi Dünyası 1602 Görüntüleme

kardelen-95-kapakÇeyrek asırdır sadece “fikrin değerini bilenlere…” istinat eden Kardelen dergisinin Ocak-Mart 2018 tarihli 95. sayısı çıktı.

Dergi yeni sayısında “Tasavvuf”u ele alıyor. Kapakta okuyucuya; Üstad Necip Fazıl’ın “Tasavvufa dinin esası olmak bakımından esasın ruhu diyebiliriz. Dinin esası, ancak Resulün tebliğ ettiğidir. Dinin esasına bağlı tamamlayıcı nokta…” sözüyle sesleniliyor.

Derginin “Tasavvuf ve Cemiyet” başlıklı başyazısında, Ali Erdal; “Tasavvuf; herkesin içinde fıtrî olarak var olan aşkı, merkezine, hakikatine yerleştirme ve yüceltme mektebi… Yüce kahramanların harcı… Karşı çıkanlar evvelemirde içlerindeki aşk istadına yazık eder.” tepitine yer veriyor.

Bu sayıda dergi editörü; ucu bucağı olmayan boşluğun, boşlukta duran ay ve yıldızların, boşlukta akıp giden kâinatın ilmî açıklamalar ile aklı ikna edebileceğini, ancak hayat, ölüm, varlık, yokluk, zaman ve mekân gibi kavramların tasavvufla anlaşılabileceğini dile getiriyor. Site editörü, tasavvufun insanı olgunlaştırma sanatı olduğunu ifade ediyor.

Bu sayıda yazarımız Yavuz Sert’in Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Mustafa Kara ile gerçekleştirdiği keyifli bir röportaj da okuyucularını bekliyor. Üstad Necip Fazıl’ın “Batı Tefekkürü ve İslâm Tasavvufu” eserinden bir bölüm ile başlayan dergide her zaman olduğu gibi fikir yazılarına, şiirlere ve hikâyelere de yer veriliyor.

Nisan-Haziran 2018 döneminde çıkacak olan 96.sayısının konusunun “Kudüs” olduğu belirtilen dergide yer alan yazılardan bazıları şöyle:

Tasavvuf ve Cemiyet – Ali Erdal

Şeyhim Edebâli – Kadir Bayrak

Sadırdan Satıra – Yavuz Sert

Bir Naim Süleymanoğlu Portresi – Mustafa Büyükgüner

Su Sülbünde, Gül İle Bülbül Suretinde – Sinan Ayhan

Mizah Köşesi – Murat Yaramaz

Dergi ile ilgili detaylı bilgilere www.kardelendergisi.com adlı internet sitesinden veya kardelen@kardelendergisi.com adlı e-posta adresinden ulaşılabilir.

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum