Seçkin Sarpkaya’nın “Türklerin Şeytani Masalları” Kitabı Çıktı!

26 Kasım 2017 1 yorum Yeni Çıkanlar 2263 Görüntüleme

 24020015_2010302119251126_2133170024_n

Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar Kitabı Sizleri Bekliyor

 

Türk efsaneleri, masalları ve mitolojisi hakkında şimdiye değin yapılmamış bir çalışma bu hafta raflardaki yerini aldı. Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü öğretim elemanlarından Okt. Seçkin Sarpkaya’nın 2012-2014 yılları arasında Yrd. Doç. Dr. Pınar Fedakâr danışmanlığında hazırladığı “Türkiye Sahası Masal ve Efsanelerinde Demonolojik Varlıklar” adlı yüksek lisans tezi birtakım değişiklikler ile “Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar” adıyla Karakum Yayınevi tarafından yayınlandı.

 

Türkiye sahasından derlenip yayınlanmış yaklaşık 5000 masal ve efsane metninin kullanıldığı çalışmada; metinlerde demonik varlıklar incelenmiş. Kitabın sunum yazısı Prof. Dr. Metin Ekici tarafından, arka kapak yazısı ise yazar  Mehmet Berk Yaltırık tarafından yazılmış. Kitabın editörlüğü görevini ise Edebice dergisinin yazarlarından halk bilimci Ömer Ünal üstlenmiş.

24099067_2010302102584461_624459540_n

Kitabın arka kapak yazısı ise şu şekilde:

“ Türk halk inançlarındaki korkutucu figürlerin bilinen örnekleri hayli köklü ve geniş bir konunun görünen yüzüdür. Dışarıdan bakan bir göz bu köklerin mecrasını takip ettikçe, geçtiği coğrafyaları, temas ettiği kültürleri gördükçe karşısına çıkan isimler, tabirler ve hikâyeler karşısında hayranlığı ve ürpertiyi aynı anda yaşayacaktır.

Okuyucu, Seçkin Sarpkaya’nın “Türkiye Sahası Masal ve Efsanelerinde Demonolojik Varlıklar” adlı araştırmasının rehberliğinde insanın hem merak duygusunu hem de korkularını kamçılayacak bu zengin sahayı ziyaret etme olanağı buluyor.

Bu kitap halk bilimi araştırmacıları ve halk bilimi dersi alan öğrenciler kadar Türkiye sahasındaki bir masalın, efsanenin ardına takılıp başka diyarların, uzak ama tanıdık kültürlerin etkisini keşfetmek, masalların ve efsanelerin arasında dolaşmak isteyenlerin, devlerin, perilerin, ejderhaların, cinlerin izinden gidebilecek meraklı okurların, duvarda asılı Şahmaranların, fırtınalı gecelerde kükreyen cadıların, gelinlerin canını çalan alkarılarının hikâyelerini öğrenmek isteyen okurlar için de önemli ve hayli zengin bir araştırma.”

Mehmet Berk Yaltırık

“Yedikuleli Mansur”un yazarı

 

Kitabı hemen edinmek için tıklayınız.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

1 yorum

  1. tuzla nakliyat Eylül 27, at 17:57

    Herhangi bir sebep ile bulunduğunuz konumdan taşınma zorundasınız ve ne yapacağınıza dair bir fikriniz yok… Bu durumda yakın çevreniz ve akrabalarınızın deneyimlerine ihtiyaç duyar; araştırmalarınızın ilki bu şekilde oluşur.

    Reply

Yorum Yapabilirsiniz