Çağdaş Azerbaycan Öykücüsü Eyvaz Zeynalov’un Yeni Kitabı: Komşunun Misafiri

26 Ekim 2017 0 yorum Yeni Çıkanlar 1717 Görüntüleme

eyvaz-zeynalov-komsunun-misafiriGünümüz Azerbaycan edebiyatının tanınmış ismi Eyvaz Zeynalov’un “Komşunun Misafiri” adlı eseri Türkiye Türkçesi ile yayımlandı. Türkiye’de en çok tanınan Azerbaycanlı yazarlardan olan Eyvaz Zeynalov’un “Eski Bisiklet” adlı hikâye kitabı Ferfir Yayınları arasında çıktı. Anatolia Kültür Yayınları arasında çıkan, aktüel problemlerin işlendiği “İntikam” adlı romanı eleştirmenler tarafından çağdaş nesirde Azerbaycan’da ilk on roman arasında gösterilmektedir.
Elinizdeki eserde yer alan hikâyelerden Komşunun Misafiri, Hastalık, Psikoloji Hocası, Bozlar onun gözlem gücündeki başarısını göstermek açısından önemlidir. Eserin sonunda Şark masallarını andıran kısa hikâyeleri yer almaktadır.
Yirmi hikâyenin yer aldığı “Komşunun Misafiri” adlı eseri zevkle okuyacaksınız.

Eyvaz Zeynalov Kimdir?

Eyvaz Zeynalov 18 Ocak 1950 tarihinde Karabağ’ın Ağdam şehrinde doğdu. Babası tüccar, annesi ilkokul öğretmeniydi. Lise eğitimini Ağdam’da 1969 yılında tamamladı. Üniversite tahsilini Bakü’de Azerbaycan Pedagoji Enstitüsü’nde yaptı. 1973 yılında Salyan şehrine öğretmen olarak tahsili çıktı. Aynı yılın mayıs ayında askerliğe çağrıldı. Sonra kısa müddet Bakü’de Azerbaycan Mektebi Dergisi’nde çalıştı. Çeşitli sebeplerden dolayı birkaç yıl Rusya’nın Volgograd vilayetinde, Ukrayna’nın Zaporojye, Donetsk şehirlerinde yaşadı ve muhtelif işlerde çalıştı. Ağdam’da çıkan o zamanki Lenin Yolu Gazetesi’nde çalıştı ve çeşitli gazetelerde hizmetlerde bulundu. Ağdam, Ermeniler tarafından işgal edilince ailesi ile Bakü’ye göçtü. Karadağ rayonu, Lökbatan kasabasına yerleşti. Bir oğlu, bir kızı; dört tane de torunu vardır. İlk hikayeleri henüz orta okulda okurken gazetelerde yayımlandı. İlk kitabı 1990 yılında Bakü’de Yazıçı Yayınevi’nden “Rengsiz Yuhu” (Renksiz Rüya) adıyla yayınlandı. Ermeni saldırıları, işgali ve kaçkınlarla ilgilendiği için uzun müddet sanat işlerinden uzak kaldı. On yıllık zaman zarfında küçük hikayeler yazdı. 1999’da “Bahalı Şokolat Kutusu” (Pahalı Çikolata Kutusu) adlı küçük bir kitap yayımladı. 2000 yılından itibaren yeniden ciddi bir şekilde yazmaya başladı.

“Renksiz Yuhu”, “Bahalı Şokolat Kutusu”, “Karabah Hekayeleri”, “Hekayeler”, “Kırmızı Almalar”, “Kış Güneşi” adlı kitapların yazarıdır. 2007 yılında “Avrupa Neşr Matbuu Evi” Eyvaz Zeynalov’u “En Yahşı Vatanperver Yazar” Uluslararası Altın Ödülü’ne layık gördü. Avrasya Yazarlar Birliği tarafından 2008 yılında düzenlenen Kaşgarlı Mahmut Uluslararası Hikaye Yarışması’nda dereceye girdi.

Dünya edebiyatı kamuoyu tarafından dikkatle takip edilen Zeynalov, evrensel temaları, okurun kalbine dokunan bir üslupla ele alarak, realist ekolü çok iyi anladığını ve bunu duygularıyla örgülemesini bildiğini göstermiştir. Azerbaycan ortaokul müfradatında ders kitapları okutulan yazarın Türk Dünyası Ortak Edebiyat Dergisi Köroğlu tarafından 2016 yılı Temmuz ayında özel sayısı yapıldı. Temrin edebiyat dergisi de 81. Sayısını Eyvaz Zeynalov’a ayırdı. Dünya dillerinde sayısız kitaplarının yanında Türkiye’de Ömer Küçükmehmetoğlu imzasıyla çıkan dört kitabı mevcuttur.

Hikayeleri Almanya’da Almanca, Rusya Kırım’da Kırım Tatarca, Gürcistan’da Gürcüce, Kırgızistan’da Kırgızca, Ukrayna’da Rusça ve Ukraynaca olarak; Türkiye’de Türkiye Türkçesinde Temrin, Acemi, Hece Öykü, Bizim Külliye, Edebiyatta Yankı, Dönence, Berceste, Türk Ocağı Dergisi (Kayseri Şubesi), Köroğlu Dergilerinde ve Türk Ocağı Web Sayfalarında yayımlandı. Hece yayınlarında yayımlanan “Çağdaş Azerbaycan Öyküsü” adlı antolojide iki hikayesi yer aldı. Azerbaycan Yazarlar Birliği, Gürcistan Yazarlar Birliği ve Yazarlar Akademisi üyesidir.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum