Ali Bademci-Suriye Sendromu Çıktı!

16 Ekim 2017 0 yorum Yeni Çıkanlar 2410 Görüntüleme

yeditepe kurumsal

Yazar: Ali Bademci

Yayınevi: Yeditepe

Baskı yılı: Eylül, 2017

Sayfa: 368

Tarihçi Yazar Ali Bademci 2010’dan bu yana devam eden Suriye açmazı ile ilgili bilinmeyenlere mercek tutuyor. Eylül ayında okuyucu ile buluşan “Suriye Sendromu” gündemin sıcaklığına paralel olarak ufkunuzu açacak.

 

 

Tanıtım Bülteninden: 

Ölü doğan Büyük Ortadoğu Projesi’nden sonra Suriye olaylarının da bu noktaya geleceği çok öngörülmüyordu. O sebeple proje, “İlerleme için Ortaklık ve Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’yle Ortak Bir Gelecek” olarak değiştirildi. Fakat Arap Baharı’nda İslam Dünyası üzerinde yapılan planlamalarda eksen kayması oldu ve doğudan batıya doğru sistem Suriye üzerine kuruldu. ABD’nin Irak’ı işgalinde kullandığı “demokrasi” sloganı da Suriye için iflas etti. Mahir Kaynak’ın dediği gibi “BOP alanında herkes Oxford’u bitirse, yine de demokrasi mümkün değildir” görüşleri elbette çok doğrudur. ABD’nin bölge stratejisi bellidir ve hedeflerinden uzaklaştığını da söylemek mümkün değildir. Suriye’de vekalet ve yıpratma savaşları artan bir dozla devam etmektir. Dolayısıyla bölgede Birinci Dünya Savaşı’nda yarım kalan paylaşımlar hâlâ amaçlanmaktadır. Bu çizgide İngiliz politikaları sürdürülmektedir. Hatta ilk savaştaki “Kürt” kartına müsamaha, günümüzde ise mecburiyet halini almıştır. Bir ABD departmanından başka bir işlevi olmayan NATO, elbette rakipsiz gücüyle sahadadır. Başta Avrupa Birliği olmak üzere küresel oyuncular da ABD’nin yanındadır. Rejimi destekleyen Rusya’nın amaçları çok açık değildir ve yanında bulunan İran’ın düşünceleriyle de örtüşmemektedir. Türkiye ise Fırat Kalkanı Harekatı ile Amerika’ya rağmen bu yolu başarıyla yürümüştür lakin henüz işin ortasındadır. Türkiye, ABD ile Rusya arasında bölgenin en güçlü ülkesidir. Senaryolar da çok açık değil ve uygulanması zordur. O sebeple olaylar her yöne savrulabilir, asıl önemli olan Türkiye’nin sağlam hesaplar yapmasıdır. Suriye’de bahar mümkün mü? İşte bunu dikkatle düşünmeli ve etüt etmeliyiz. O nedenle bu kitap yukarıda anlatılanlar çerçevesinde artık bir sendroma dönüşen Suriye gerçeğini tüm açıklığıyla izah edecektir.

Kimdir:
Ali Bademci, 1 Mart 1949’da Hatay Şenköy (Şeyhköy)’de doğ­du. İlkokulu burada, orta ve liseyi Antakya’da, yüksek tahsili­ni Adana’da (Ekonomi) yaptı. Bir ana-babadan 5’i erkek 8’i kız 13 çocuklu bir ailenin en büyüğüdür. Uzun yıllar “Gazetecilik” mesleğini icra eden Ali Bademci 12 Eylül 1980 günü Hergün Gazetesi Adana Temsilcisi iken gözaltına alınmış ve tutuklan­mıştır. MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nın 171 numaralı sanığı olarak yargılandığı davadan beraat etmiş ve 1994’te emek­li olmuştur. Evli üç çocuk babasıdır ve Hatay’da yaşamaktadır. Eserleri ile ilgili olarak TRT ve Habertürk TV gibi TV program­larına konuk olmuştur. Ayrıca Taşkent’te 2001 yılında yayımla­nan ve yardımcı ders kitabı mahiyetinde olan Özbekistan’ın Yengi Tarihi adlı devlet neşriyatında da “Basmacılar”ın Kızılordu’ya yenilerek canlarını önce Afganistan sonra Türkiye’ye atan mil­lî mücadele hatıralarına yer verilirken Ali Bademci’nin yayına hazırladığı Türkistan’da Enver Paşa’nın Umumi Muhaberat Müdürü Molla Nafiz’in Hatıraları: Sarıklı Basmacı kitabından geniş alıntılar yapılmıştır. 2014 yılı “Türk Ocakları Nevzat Kösoğlu Arma­ğanı” sahibidir.
Eserleri:
1- 1917-1934 Türkistan Milli İstiklal Hareketi Korbaşılar ve Enver Paşa (2 Cild), Ötüken Neşriyat, İstanbul 2008 (Birinci Baskı, Kutluğ Ya­yınları, 1974).
2- Türkistan’da Enver Paşa’nın Umumi Muhaberat Müdürü Molla Na­fiz’in Hatıraları: Sarıklı Basmacı, Ötüken Neşriyat, İstanbul 2010.
3- Cengiz Ve Yasası-Timur ve Tüzükatı, Ötüken Neşriyat, İstanbul 2012.
4- 12 Eylül İşkencesinde Ülkücü Bir Gazetecinin Dramı, Ötüken Neş­riyat,İstanbul 2013.
5- Irak’ta Türkmen Dramı, Togan Yayınları, İstanbul 2014.
6- Suriye’de Türkmenler ve Bayır Bucak,Ötüken Neşriyat,İstanbul 2014.
7- Şeyhim Ayhan Aksu, Post yayınları,İstanbul 2016.
8- Irak’ta Türkmen Dramı, Post Yayınları, 2.Baskı, İstanbul 2016.
9- Cengiz Han, Yeditepe Yayınları,İstanbul 2017
10- Suriye Sendromu, Yeditepe Yayınları, İstanbul, 2017

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum