Abdülkadir Özkan’dan İki Kitap Birden

15 Ekim 2017 0 yorum Yeni Çıkanlar 1644 Görüntüleme

Eğitimci Yazar Abdülkadir Özkan Türk kültür ve edebiyatına iki eser birden kazandırdı.

ELBİSTAN MASALLARI

Derleyen: Abdülkadir Özkan

elbistan-masallari-abdülkadir-ozkan

Masallar, Halk Edebiyatı’nın en temel malzemesi, kültürün de en esaslı parçasıdır. Bu önemli kültür alanı yıllarca, hatta asırlarca ihmal edilmiş, bu ihmal edilmiş zenginliği de sonunda bizden önce yabancılar fark etmiştir. Osmanlı’nın son dönemlerinde Macar Türkolog İgnos Kunoş, Anadolu’ya gelerek ilk masal derlemesini gerçekleştirmiştir. İngos Kunoş’tan sonra bu zenginliği fark eden edebiyat dünyası olmuştur. Böylece masallar, dünden bugüne Türk kültürüne ve folkloruna gönül veren kişilerce derlenmeye devam edilmektedir. Bu kitap, Kahramanmaraş gibi kültürün harmanlandığı bir ilin Elbistan ilçesinden derlenmiştir. Elbistan yöresine ait olması yönüyle de ilktir. Bu çalışma halk edebiyatı ve Türk kültürü araştırmacıları için başvuru eseridir.

 

 

KIRIK MERDİVEN- Galip Şefahet

Türkiye Türkçesi: Abdülkadir Özkan

kirik-merdiven-galip-sefehat

Galip Şehafet, 1973 yılında Azerbaycan’da dünyaya geldi. 1997 yılında tıp fakültesini bitirdi. Kardiyolog olarak görev yapan yazarın Azerbaycan’da yayımlanmış iki şiir kitabı bulunmaktadır. Kırık Merdiven isimli hikâye kitabı, yazarın şiire ve nesre hakimiyetinin somut göstergesi olarak nitelendirilebilir. Çağdaş Azerbaycan edebiyatının dikkat çeken isimlerinden olan Galip Şefahet’in bu eserinde Azerbaycan’ın toplum hayatına dair konuların yanı sıra evrensel temaların da başarılı bir şekilde işlendiğini göreceksiniz. Modern öykünün bir özelliği olan birden çok anlatıcı ile bu öykülerde karşılaşacaksınız. Kırık Merdiven’de romantizmin yanı sıra, yer yer didaktik ögelerin de görüldüğü on beş öykü yer almaktadır. . 

 

 

Abdülkadir Özkan Kimdir?

1990 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. 2013-2014 yılları arasında kurucusu olduğu Ayıkhane Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yürüttü. Ayıkhane, Seyrialem, Köroğlu, Berceste, Edebice, Bizim Külliye, Alkış, Acemi ve Temrin gibi önemli edebiyat dergilerinde masal derlemeleri, şiirleri, denemeleri, röportajları, makaleleri, eleştiri yazıları ve hikâyeleri yayımlandı. İlk kitabı 2017 Yılında Ferfir Yayınevinden çıkan “Elbistan Masalları” adlı eseridir. Yine aynı yıl Galip Şefahet’in “Kırık Merdiven” adlı kitabını çevirmiştir. İnşaat teknikeridir. Uluslararası İlişkilerde öğrenimine devam etmektedir.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum