Popülist Siyaset-Devlet Aklı: Kerkük

25 Eylül 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 1601 Görüntüleme

POPÜLİST SİYASET-DEVLET AKLI: KERKÜK

kerkuk-turktur
Büyük devletler planlarını yıllar önce yapar ve atacağı adımları ona göre belirler. Devletimiz bugün Irak’ın Kuzeyindeki durumu önceden yorumlayıp hükümet erkânına gerekli bilgileri tabi ki vermiştir.
90 lı yılların başında başlayan körfez savaşı sırasında hükümette olan büyük ‘ eşek arılı’ partimizin genel başkanı o dönemde ülkemizin girmemesi gereken savaşa üslerimizi açarak bizi dahil ettiğinde sadece bir tane savunması vardı; ‘ bir koyup üç alacaktık’ ama kimin ne koyup ne aldığı 20 yıl içinde hep beraber gördük. O gün kırmızı pasaport verip adam yerine koyduklarınız yıllar sonra Türkiye’ye kendi topraklarından, ‘ bir kedi bile vermem.’ Diyerek kafa tuttular. İşte o gün devlet aklı hükümete yanlış yapıyorsunuz dediğinde hükümet yanlış yapsak millet oy vermez deyip işi pişkinliğe vuruyordu. Halbuki, millet onlara vilayetimiz olan topraklar bombalansın, kadınlarına tecavüz edilmesine yardım edilsin, hüküm sürdüğümüz topraklar haçlılara peşkeş çekilsin diye oy vermiyordu ve aldıkları oyların nasıl alındığını da o gün de bugün de biliyoruz.
Yıllar sonra ikinci Irak dayatmasıyla karşı karşıya kaldığımızda meclisimize getirilen- dayattırılan- tezkerede meclisimiz gereken refleksi göstermiş ve aziz vatan toprağını ecnebi ordularına çiğnetmemiştir. Fakat daha sonrasında başlatılan – açılım, saçılım- politikasında yanlışlar yapılmış. Popülist siyaset tercih edilip yanlış kararlarla sınırlarımızda büyüyen çıbanbaşları söz sahibi edilmişlerdir. O günde -devlet aklı- yapılanların yanlış olduğunu söylediğinde ihanet ve kanla beslenmekle suçlanmış, nihayetinde taviz üstüne tavizler verilerek bugünlere kadar gelinmiştir. Ahmaklığın dönüm noktası olan ihanet çizgisinden geçte olsa dönülmüştür.
Devlet aklı ihanet edenin cezasını vermeyi gerektirir. Bugün it sahibine güvenip nasıl hırlıyorsa dün de amcası hırlıyordu. Amcasının akıbeti ne olduysa onunki de öyle olmalıdır.
Olan olmuş geçen geçmiştir. Şimdi yapılması gereken popülizmi bir kenara bırakıp bize savaş açmaya teşebbüs eden büyük devletlere, 150 yıl önce aralarında bizi bölüşme planları yapanlara, bu toprakları ne Türk’e ne de Kürd’e bırakmamaya kararlı olanlara karşı el ele verip hep birlikte mücadele etmektir.
Yarından tezi yok tüm vatandaşlarımız hangi partiye oy verirse versin, hangi görüşte olursa olsun, hangi takımı tutarsa tutsun herkes her grup hatta her tarikat kendi mensuplarını alıp okullarımızda dahil sokaklara çıkıp ‘ BÜYÜK KEKRÜK YÜRÜYÜŞÜ’ nü düzenlemelidir. Tüm dünyaya denilmelidir ki; sizler bizi kaç parçaya bölerseniz bölün söz konusu vatan olunca bizler YEK VÜCUDUZ!
DEVLET AKLINI MİLLET OLARAK ORTAYA KOYALIM…
Allah birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın…
Fatih KAPLAN 25.09.2017

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum