çamur yemek orucu bozar mı?

25 Mayıs 2017 0 yorum Genel 1547 Görüntüleme

ÇAMUR YEMEK ORUCU BOZAR MI?
Rahmet, bereket ve mağfiret ayı geldi. İlk gününden son gününe kadar televizyonlar da boy gösteren hocalara hep aynı sorular sorulup aynı cevaplar alınacak. Benim de aklımda bir soru var ve cevabını duymak istiyorum.
Çamur yemek orucu bozar mı?
Eğer çamur yemek orucu bozuyorsa Müslüman memlekette yaşarken yeryüzünü yemeye neden bu kadar meraklıyız? Yönetenler çamur yerken yönetilenler neden bunların çamur yemesine müdahale etmek yerine onlarla beraber çamur yeme telaşındalar? Televizyonlarda boy gösteren hoca efendiler; etten püf ten konular hakkında fetva verirken, neden çamur yemenin haram olduğunu dillendirmezler?
Tabi bunun aksini iddia eden de olabilir. Der ki; efendim yeryüzünde ne varsa bizim için yaratılmıştır. O yüzden bende ne bulursam yerim diyebilir. Eğer bu bakış açısı doğru ise Müslümanla, kâfir nasıl ayırt edilecektir?
Bu Ramazan ayında bari çamur yemekten kurtulmak ve Cenabı Hakk’ın bizlere gönderdiği yüce kitabımızda buyurduğu gibi;
‘’Ey insanlar! Bütün yeryüzündeki nimetlerimden helal olmak, temiz olmak şartıyla yiyin. Fakat şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size belli bir düşmandır’’ Bakara 168. Ayeti uygulamak için birbirimizle yarışalım.
Allah bu Ramazan ayını bize tövbemiz için fırsat, tövbemizde ısrar için dayanma gücü versin. Ağaca bağlanmış hayvan gibi oruç tutmayı değil, şeytana uymayan eşrefi mahlûkat gibi yaşamayı ve oruç tutmayı nasip etsin.
Hayırlı, mutlu, huzurlu, bereketli Ramazan’lar.
Fatih KAPLAN

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum