“Kitaplarla Söyleşi -1” Bir Maarif Savaşçısının Ateşlediği Kıvılcım…

8 Mart 2017 0 yorum Kitap Eleştiri 2132 Görüntüleme

oguzhan-saygili-720x375

Birçok kesim tarafından bilinen “Kitaplarla Söyleşi-1”  adlı eser yaklaşık yedi hafta önce raflardaki yerini aldı ve bir çığır açma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Öncelikle bahsettiğim eserin sahibi eğitimci/yazar Oğuzhan Saygılı Bey’i tanıyalım: “1978 Gaziantep doğumlu yazarımız ilk, orta ve lise tahsilini aynı şehirde devam ettirip, yükseköğrenimini Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Fakültesinde tamamladı. 2011 yılında Şanlıurfa’da başladığı sınıf öğretmenliğine hâlen Gaziantep’te devam etmektedir.”

Bugün Türkiye geneli “TÜRKAV” çatısı altında başlatılan ve dolu – dizgin devam eden “Okuduğumuz Kitapları Anlatıyoruz” faaliyetini yönetmekte ve binlerce insanı kitaplarla dost, bilgiyle hemhâl etmektedir. Okumayı ve okutturmayı seven öğretmenimiz bu konuda çevresine ve kendi  statüsünde olan birçok eğitimciye de örnek olmaktadır. Gençleri ilme teşvik edip, onlardan geleceğin birer münevveri yaratma amacıyla ailesinden ve yeri geldiğinde çocuklarından bile çaldığı zamanı kitap âşıklarına ayırarak büyük bir fedâkârlık mümessili olmuştur. Meydana getirdiği eser ise; yılların birikimine dayanmakta ve kendi şahsi kütüphanesinin zenginliğinden oluşmaktadır. Kitabımızın sunuş kısmını Prof. Dr. İskender Öksüz kaleme almış olması da dikkat çekici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Dört ana kısma ayrılan içindekiler bölümünde başı başarı hikâyeleri çekmekte ve bütün insanlığa yaşamları ve başarıları boyunca ilham olacak değerlerimiz tanıtılıyorken yabancı idollere de yer verilmiştir: “Helen Keller, Halil İnalcık, H. Kemal Karpat, Sakıp Sabancı, Hayrettin Karaca vb.”

İkinci kısımda ise: “Batının Gözüyle Türkler” isimli başlıklar altında verilen tarihi ve belgesel niteliği taşıyan bilgiler günümüz diyalektik çalışma uğrunda âdeta bir el feneri işlevi görmektedir.

Üçüncü kısımda ise: Osmanlı Devleti çökerken emperyalist devletlerin politika ve tutumlarına, Türklerin bu tavır karşısında mazlumluğunu ve yeri geldiğinde şaha kalkan birer vatan olarak ne gibi faaliyetlerde bulunulduğuna dair dipnotlarla zenginleştirilmiş bir muhteva biz okuyucuları karşılıyor.

Son kısımda ise: “Dost Acı Söyler” başlığıyla şuan yurt sınırlarımız dışında bulunan bazı topraklarda yetişen aydınlarımızın raporlarını, tahlil ve tetkiklerini sunarak diğer bir deyişle “Okuyun ve çok çalışın kardeşim. Daha yapacağımız çok iş var.” demektedir. Kitabın ilk kısmının başarı hikâyeleri ile başlanması ne demek oluyor veya bu kendini eğitime ve insan yetiştirmeye adayan yazarımız bununla ne amaçlıyor? Sorulması gereken soru ise şudur:

 “Oğuzhan Saygılı kitap muhtevası içerisinde başarı hikâyelerini ilk sayfalara yerleştirerek ne mesaj vermek istiyor?”

Bunun cevabını vatanını ve geleceğini düşünen, istikbâle âşık ve ebedî öğrenci sıfatından asla kurtulmak istemeyen kişilerin rahatlıkla verebileceğini tahmin ediyorum. Yazarımız ilham almamız gereken Türkiye’ye ve Dünya’ya damga vurmuş şahsiyetlerin öyküleriyle bizlere her Anadolu insanının kanındaki başarı ve azim kodlarını hatırlatmaya çalışıyor ve bu ülkenin yetenekli ve çalışkan aydınlara ihtiyacı olduğunu vurguluyor. Kendisinin başlattığı bu okuma çığırı gün geçtikçe büyüyorken, kaleme aldığı eser ise; daha sonra bu ilim yuvasından yeşerecek olan önemli aydınlar ve kalem ehli nesiller yetiştirmek adına pusula görevi görmektedir. Bütün çabaları ve azminden dolayı değerli hocamı bir kez daha kutluyor, başarılarının daim olmasını temenni ediyor ve Yüce Türk Gençliği adına sonsuz saygılarımı sunuyorum.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum