Para Her Zaman Mutluluk Getirmez

27 Şubat 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 3839 Görüntüleme

Hayatını devam ettirebilmek için temel ihtiyaçlar vardır. Bu ihtiyaçlar yeme, içme, barınma gibi ihtiyaçlardır. Fakat bu ihtiyaçları karşılamanın tek bir yolu vardır o da; paradır. Para olmadan günümüz dünyasında yaşamak, hayatını devam ettirmek mümkün değildir.

“Para, para, para

Varlığın bir dert yokluğun yara”

İşte bu şarkı sözlerindeki gibi paranın varlığı dert yokluğu yaradır. Maalesef belli kalıplara sığdırılmış, bir düzene uydurulmuş hayatlar yaşıyoruz. Bu düzene ayak uydurmamak mümkün değil zaten ya da ayak uydurmayan üç beş kişidir.

Bence para insanlığı bu kadar kendine mahkûm etmemeli. Fakat bu düzene doğduğumuz ilk gün istemsizce girmiş oluyoruz. Düzene ayak uydurmama lüksümüz yok ama sistemde kendimizi mutlu edebileceğimiz noktalar var.

Mesela bizler meslek seçimlerimizi maaş miktarına göre yapmak yerine mutlu olma üzerine yapmamız lazım. Bizler daha okulda eğitim görürken eğitmenlerimiz  “Bu mesleği seçerseniz şöyle para var.” , “Şu mesleği seçerseniz böyle para var.” demekte. Yani hayatımıza başlamadan geçim derdine düşüyoruz.

Daha ilkokulda iken “büyüğünce ne olacaksın?” sorusuna itibarlı meslekleri ve parası yüksek meslekleri söylüyoruz. Bir de itibar konusu var. Doktorluk itibarlı bir meslek ama çöpçülük-aşağılama olarak söylemiyorum- itibarsız bir meslek olarak görünüyor. İtibar paraya göre belirlenen bir durum.

Bizler eğitim gördüğümüz yıllarda “köşeyi dönme” yollarını arayarak geçiriyoruz. Mesela kişi sevmediği bir mesleği bilerek seçiyor; sebebi de bir süre çalışıp para biriktirip istediğim işi yaparım derdinde. Ya da asıl sevdiği mesleği hobi olarak yapmakta.

İnsanların çoğu “köşeyi dönme” , “devlete kapak atma” , “devlete sırt yaslama”  gibi hedeflerle yaşıyor. Kimisi para, itibar bazlı bakıyor ve öğretmen oluyor ama yıllarca atama bekliyor.

Peki, ne yapmalı? Bence kişi eğitim hayatı boyunca kendini ve yapabileceği işi bulmalı. Elbet severim diyerek hiçbir işi yapmamalı. Bence ülkemizde kimse aç kalma sıkıntısı çekmez hangi meslekte olursa olsun. Yani bir şekilde yeme, içme ve barınmasını sağlayabilir. İşte bu yüzden ne kadar parası olduğunu düşünmeden önce “mutlu olur muyum?” sorusunu düşünmeli.

Bana göre mutsuz olduğu bir işte çalışan kişiler, daima mutsuz olmaya mahkûmdur. Sevmediği bir işe gitmekle, işkence çekmek arasında her hangi bir fark yoktur. Bu yüzden sevdiği işi yapmalıdır insanlar. İşte o zaman sevmediği işe 8’de gidemeyen insan, sevdiği işe 6’da gider.

Siz siz olun sevmediğiniz mutlu olmadığınız bir iş yapmayın. Eğer istemediğiniz bir yerde çalışıyorsanız oradan asıl istediğiniz bir mesleğe nasıl geçiş yaparsınız onun yollarını arayın.

Mutlu insanların olduğu bir dünyada yaşamak herkese keyif verir.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum