PAZARTESİ SENDROMU VAR MI?

26 Şubat 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 1719 Görüntüleme

PAZARTESİ SENDROMU YALANI BİTER Mİ?
Bugüne kadar, bize dayatılmaya çalışılan ‘’pazartesi sendromu’’ acaba ne kadar doğru.
Pazartesi korku ve yorgunluğun ifadesi mi yoksa Müslüman Türk’ün değişik açıdan bakması gereken bir gün mü?
Pazartesi bizim için neden bayram, neden anlamlı olmalı. Kısaca özet geçelim.
Herhangi bir pazartesi günüydü ama o gün; bir başka doğmuştu güneş işte o gün; Alemlerin Efendisi dünyamıza teşrif ederken. O güne kadar yine acı, zulüm, kan, gözyaşı hakimdi yeryüzüne. Ama o gelmişti artık kız çocukları gömülemeyecekti, faizciler her köşe başında cirit atamayacaktı, kumarbazlar her noktaya yerleşemeyecekti, hele hele putperestler kendi elleriyle yaptıkları putlara secde edemeyecekti. Hiç böyle bir gün sendrom olur mu kim demiş, kime demiş, kim inanacakmış artık.
MUHAMMED-ÜL EMİN’di o bir başka pazartesi günü ilk vahiy gelene kadar. O pazartesiden sonra alemlerin efendisi bir başka geldi Mekke’ye ne gelişti o, ne muhteşem inişti HIRA mağrasından. Peki böyle bi pazartesi hiç sendrom olurmu. Mekke o güzel şehir, dar geliyordu artık, yetmiyordu.
Evet bir başka pazartesi, başladı kutlu yürüyüş. Bize hem HİCRET’i hem de ENSAR’ı hem de MUHACİR’i tanıtıyordu. Nasıl olmalıydık, hicret edenle misafir eden ne yapmalıydı? Onu öğreniyorduk Hz. peygamberden. hiç böyle bir gün sendrom olur mu?
Bir başka pazartesiydi: Yer gök ağlıyordu. Bütün sevenleri ağlıyordu. Yoktu artık ve olmayacaktı ama ne bırakmıştı bize.
Bütün cihanın ağladığı olaya alemler, 124 bin peygamber ve cennet seviniyordu. ALLAH bize ölümü hatırlatmak için yanına almıştı onu.
Ne diyordu üstad;
Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber…
Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber?
Öleceğiz, müjdeler olsun, öleceğiz müjdeler olsun!
Ölümü de öldüren rabbe secdeler olsun!

Onu görmeden sevmenin şerefi bizdeydi, doğru olmanın, doğru yaşamanın düsturu bizdeydi.
HAKK BİR, ALLAH BİR demenin şerefi bizdeydi.
Bu pazartesilerden. Bu bilinçten sonra artık hala sendrom var mı? Bize öğretilen de ne vardı?
Doğumuyla yeni umutların her zaman olduğu. Her karanlığın ardında bir sabahın olduğu öğretilmedi mi? Daha ne sendromu? Geçin bunları.
Cebrail gelip İKRA deyince; okumanın anlamı önemi öğretilmedi mi?
Daha ne sendromu? Geçin bunları.
Hicret’le, dünyada mazluma nasıl davranılması gerektiği. Bir güvercinin bile, nasıl görev yaptığı, en zayıf görülen örümcek ağının Çin seddinden bile daha etkili olduğu öğretilmedi mi?
Daha ne sednromu? Geçin bunları.
Ölümüyle, ölümün varlığını anlatmadı mı bize? Ne yaparsanız yapın toprak olacaksınız. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz demedi mi? Yaptıklarınızdan sorguya çekileceksiniz demedi mi? Karun da olsan firavun da olsan öleceksin demedi mi?
Daha ne sendromu? Geçin bunları.
Ben sancağımı açtığımda altında toplanmak için elinizden gelen gayreti gösterin demedi mi?
Bundan sonra, bu pazartesiden sonra sendrom falan yok. Yeni umutlar, yeni heyecanlar var. Yeni mücadeleler var. İşimiz çok. Düşmanımız çok. Ama bizim zihnimizde ne var?
ALLAH VAR GAM YOK. NE DİYORDUK BİZ
O VERDİKTEN SONRA KİM ENGEL OLABİLİR?
O ALDIKTAN SONRA KİM ENGEL OLABİLİR?
Bize verdiği nimetlere binlerce kez şükürler olsun.
Bu pazartesiden sonra dünyada ülkemizde veya bölgemizde, milletimizi ilgilendiren konular hakkında sizlerle buluşmak istiyoruz. Kötü durumlara dikkat çekmek, elimizden geldiğince gücümüz yettiğince bu yüce millete bir mum ışığı da olsa yakmak onun ziyasında toplanmak, hemhal olmak istiyoruz.
Belki karanlıkları komple aydınlatamayacağız. Belki bize hem yabancı, hem tanış rüzgarlar esecek, belki bu mum ışığına bile tahammülleri olmayacak ama biz bu ışığı her daim yakmaya kararlıyız.
Sevgili vatanımızın güzel evlatları; Türk-İslam coğrafyasının acı çeken mazlumları ve dünyanın haksızlığa uğrayan tüm insanları biz var oldukça Firavunlar geceleri uyuyamayacak, Nemrutlar rahat yatamayacak.
Cenab-ı Hak bize güç kuvvet versin.
Tüm insanlığa;
HAYIRLI GÜNLER, HAYIRLI HAFTALAR.

F. KAPLAN

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum