AVLU’DAN, HÜCRE’YE

18 Şubat 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 2599 Görüntüleme

avludan-hucreye

Eski dönemlerde komşuların kaynaştığı, çocukların oynadığı ve mahallelinin haşır neşir olduğu avlu sisteminden, kimsenin birbirini tanımadığı hatta selam vermekten bile imtina ettiği,  Site tipi ‘’hücre’’ sistemine geçiş yaptık.

İyi mi yaptık kötü mü bilmem ama önceden avlularda dolaşan çocuk seslerinin yerini sessizlik. Birbirine yardım eden komşuların yerini, arkalarından dedikodu yapan komşular aldı. Mahallede herkesin birbirine dert yandığı, hüzünlerin paylaşıldığı hatta cenazelerin ortak ağlama noktaları olan avluların yerini, cesedi  iki hafta sonra ortaya çıkarılan komşuların bulunduğu siteler aldı. Ekmeğini bölüşen, dertlerine derman olmaya çalışan, komşuların yerini aman beni görmesinde kefil olmadan şuradan sıyrılayım düşüncesiyle, kaldırımını değiştiren komşular aldı.

Tabi bunun bir de toplumsal sonuçları var. Geldiğimiz  noktada’’ vatanı kurtarmak bana mı kaldı aman ne olursa olsun artık ben gitmem falancanın oğlu gitmiyor’’ mantığıyla yola çıkmaya başladık ve gün gelecek ‘’ben ölmeyeyim de kim ölürse ölsün’’ lafzı ortak sözümüz olacak.

Olmaz demeyin, zira önceden komşu komşuyu tanımayacak. Kapı önünde dahi rastlasa onu tanımadan geçecek ya da selam vermeden geçecek deselerdi. Buna hiç kimse inanmazdı. Hatta adamın komşusu vefat etmiş fakat komşusu yüksek sesle gülüyormuş dedikleri anda herkes komşuyu ayıplar ve ona nefret dolu gözlerle bakardı. Ama bugün; bırakın yüksek sesle gülmenin ayıplanmasını komşusu iki hafta gözükmese buna ne olmuş diye bakan yok.

Avlu ve cumbaların defnedilmesiyle beraber ölmeye yüz tutan insanlığımızı, geldiği durumu sadece sitelere yüklemek ve suçu da beton yığınlarına atmak kolay gelin biz zor olanı yapalım ve yerel yönetimlerle beraber milletçe el ele verip her sitenin ortasına –avlu-muzu,  tekrar koyalım.

Yozlaşan, yabancılaşan Dünya’ya inat bunu yapalım.

Sitelerin ‘’hücre’’ sistemlerini yerle bir edelim.

 

Fatih KAPLAN

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum