Osmangazi Belediyesi Tanpınar Deneme Yarışması

11 Şubat 2016 0 yorum Yarışma 1886 Görüntüleme

Osmangazi Belediyesi Ahmet Hamdi Tanpınar’ın anısını yaşatmak, eserleri ve fikirlerini yaşatmak amacıyla bir deneme yarışması düzenliyor. “Yavaş Yavaş Aydınlanan” temasıyla düzenlenen yarışmanın son katılım tarihi 22 Nisan 2016.

 Bursa Osmangazi Belediyesi, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın adını yaşatmak ve edebiyatımıza yeni eserlerin eklenmesini sağlamak amacıyla edebiyatın yedi farklı dallarında yarışma düzenlemeyi planlamış; 2001 yılında Deneme dalında düzenlenen yarışma ile başlangıç yapılmıştır. 2008 yılında ise, başa dönülerek, bir kez daha Deneme dalında düzenlenmiş, 2016 yılında ikinci kez başa dönülerek bir kez daha yarışma DENEME dalında yapılacaktır.

Osmangazi Belediyesinden yarışma ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

Katılma Koşulları
1. Yarışmanın son başvuru tarihi 22 Nisan 2016’dir. Postadan kaynaklı gecikmeden Belediyemiz sorumlu değildir. Eserler iade edilmeyecektir.
2. Yarışmaya katılacak eserler daha önce yayımlanmamış olmalıdır.
3. Yarışmaya yurt içi ve yurt dışından herkes katılabilir. 
4. Tanpınar Edebiyat Yarışması’ndan daha önce ödül alanlar katılamaz.
5. Katılım bir(1) eserle sınırlandırılmıştır, sayfa sınırlaması yoktur.
6. Edebiyat dünyamızda 80’li yıllardan bugüne kadar eserleri ve fikirleri üzerinde en çok durulan şahsiyetlerden biri olan Tanpınar, her geçen gün giderek daha yoğun bir ilgiyle karşılaşmış, eserleri farklı çevreler tarafından okunmaya ve yorumlanmaya başlanmıştır. Hayattayken değeri pek de anlaşılamayan, ancak son 15-20 yıl içinde hakkında yüzlerce yazı ile 40’a yakın kitap yazılan Tanpınar, yıllar içinde “Yavaş yavaş aydınlanmaya” başlamış bulunmaktadır. Bu nedenle yarışma konusu “Yavaş Yavaş Aydınlanan…” olarak belirlenmiştir. Eserler Türkçe yazılacaktır.
7. Her yarışmacı eserini 7 nüsha olarak çoğaltılmış halde ve bununla birlikte metni içeren cd’yi aşağıdaki adrese elden veya postayla gönderecektir.
OSMANGAZİ BELEDİYESİ / Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Soğanlı Mahallesi, Dr. Sadık Ahmet Caddesi, No: 388, Osmangazi Belediyesi Soğanlı Kültür Merkezi / BURSA
8. Yarışmacılar gerçek isimleriyle değil rumuzla katılacaklardır. Bu nedenle eserin üzerinde(veya herhangi bir sayfasında) gerçek kimlik bilgileri yer almayacak, bunun yerine rumuz kullanılacaktır. Yarışmacının ad, soyad, telefon(cep, ev, iş), adres ve e-mail bilgilerini içeren bilgiler, kapalı bir zarf içinde gönderilecektir.
9. Eserler; Prof. Dr. Abdullah UÇMAN başkanlığındaki; Prof. Dr. Handan İNCİ, Yazar Dr. Alim KAHRAMAN, Prof. Dr. Mehmet Tekin, Arzu Çağlar, Metin Önal Mengüşoğlu, İhsan Deniz’den oluşan jüri tarafından değerlendirilecektir.
10. Yarışmada dereceye girenlerden; birinciye 10.000 TL, ikinciye 7.500 TL, üçüncüye 5.000 TL, mansiyon kazanan yarışmacılara ise 2.500’er TL ödül verilecektir. (2 mansiyon)
11. Sonuçlar 28 Mayıs 2016 tarihlerinde açıklanacak, ödüller ise daha sonra açıklanacak bir tarihte düzenlenecek törenle sahiplerine verilecektir.
12. Jüri’nin uygun bulduğu eserler, Osmangazi Belediyesi tarafından yarışma sonunda bir kitapta derlenerek yayımlanacaktır. Bu kitapta yayınlanacak eserler için ayrıca telif ücreti ödenmeyecektir. 
13. Yarışmaya, Bursa Osmangazi Belediyesi mensupları ile Seçici Kurul üyeleri ve bunların birinci derece yakınları katılamazlar.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum