Şehit Enver Paşa- Kitap Eleştiri

27 Temmuz 2015 0 yorum Kitap Eleştiri 2162 Görüntüleme

Rahmetli Nevzat Kösoğlu’nun Osmanlının son dönemine damgasını vuran kimine göre maceraperest, kimine göre kurtarıcı Enver Paşa’nın hayatını anlattığı kitabı “Şehit Enver Paşa” ile ilgili bir değerlendirme yazan Batuhan Saygılı alı öğrencimizin yazısı:

 BATUHAN SAYGILI

 

Rahmetli Nevzat Kösoğlu’nun Osmanlının son dönemine damgasını vuran kimine göre maceraperest, kimine göre kurtarıcı Enver Paşa’nın hayatını anlattığı kitabı “Şehit Enver Paşa” ile ilgili bir değerlendirme yazan Batuhan Saygılı alı öğrencimizin yazısı:

 

 

 

BATUHAN SAYGILI

 

Nevzat Kösoğlu’nun 2008 yılı mart ayında ilk baskısını çıkarttığı Şehit Enver Paşa, başta Enver Paşa olmak üzere tarihimizin bugün bile tartışılan karakterlerine ışık tutmayı çabalayan, yanlış bildiklerimizin doğrularını gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan bir kitap. Kitabın çatısı direkt Enver Paşa üzerine kurulmasına karşın, oldukça geniş bir tarihi panoramayı da gözler önüne seriyor. Aynı zamanda yararlandığı kaynaklar arasında, yoğunluk Şevket Süreyya Aydemir’in yazdıklarında olsa da yanı sıra, Enver Paşa’nın bizzat kendi mektuplarının da olması, kitap ve benim için bir artı. Kitaba başlarken ise yazdığı önsözde, tarihi kahramanlarımızı takım tutar gibi tuttuğumuzu, bunun yanlış olduğunu ve insanlarımızın ufuklarının nasıl daraldığından bahseder. Tarihi olayları bugünkü gözle değil, tarihi empatiyle düşünüp incelememizi ister. Eminim ki okuyan bir çok kişi de buna hak verir ve ona göre bir değerlendirme yapar. Nevzat Kösoğlu, kitabı Enver Paşa’nın hayatındaki olaylar, savaşlar ve özel hayatıyla ilgili olarak 3 bölüme ayırmış.

1.Bölüm, Enver Bey; Enver Paşa’nın ikinci Edirne Fatihi olarak adlandırılıp, savaş bakanı olmasına kadar gerçekleşen olayları, öğrencilik yıllarını, bir yandan da İttihat ve Terakki’nin nasıl büyüyüp geliştiğini, Enver Paşa’ nın cemiyete girmesini anlatır. Yazar zaman zaman o tarihlerdeki aydın kesimin düşünce ve tutumlarını, bugünün aydınlarıyla karşılaştırıp, benim de oldukça haklı bulduğum bir kaç sonuca varır.

2. Bölüm, Enver Paşa; Enver Paşa’ nın, bir askerin asıl hayatı burada anlatılmaya başlanır. Hükumetin tavırları, ordu ve cemiyetin düşünceleri ve halkın hissettikleri arasında Enver Paşa’nın hangi tutumda, nerede olduğunu az çok belli eden olayları anlatarak devam eder yazar. Katıldığı savaşlarda, bulunduğu askeri görevlerde nasıl düzgün bir karakter yapısı olduğunu ortaya çıkartır ve yaşanan olayları anlatmaya devam eder. Bugün bile tartışılan Sarıkamış harekatı başta olmak üzere, Kut zaferi ve Çanakkale cephesindeki tutumu ,olaylar esnasındaki davranışları da burada anlatılır. 3. bölüm, Şehid-i Âlâ ve Gazî-i Namdar; Bu bölümde ise ağırlıklı olarak Seyahatlerindeki gördükleri, yaşanan anılardan ve Naciye Sultan ile arasındaki bir kaç anıdan, mektuptan bahseder. Kösoğlu, kendi ulaştığı sonuçları bize kime zaman olduğu gibi olayları anlatırken aktarır, kimi zaman ise sayfanın bir kısmında veya açtığı parantezlerde aktarır. 16 yaşında, tarih ve kitaplarla, edebiyatla yeni tanışan bir genç olarak ise yazarın üslubunun ağır ve anlaşılmayacak olduğunu sanmıyorum. Kolay anlaşılabilir, harika bir kitap. Gerçekten insanlarımızın yanlış karar ve fikirlerini düzeltebilecek, yıllar sonra da okunabilecek bir kitap. ‘’Gerçekten hain mi, yoksa kahraman mı?’’ Sorusunu tekrar tekrar sordurur yazar okura. Tarihi kahramanlarımız için atıp tutanları da eleştirmeyi ihmal etmez Kösoğlu, önsözde de bahsettiği gibi.

[*]Şehit Enver Paşa,Nevzat Kösoğlu, Ötüken Yayınları, 3. Baskı, 688 sf.

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum