Eskişehir Şiir Buluşması

29 Mayıs 2015 0 yorum Haber-Etkinlik 1514 Görüntüleme

Bu yıl 5.si düzenlenecek Eskişehir Şiir Buluşmaları 28 Mayıs 2015’te başladı. Haydar Ergülen, Mustafa Ruhi Şirin, Özcan Ünlü gibi isimlerin yer aldığı etkinlikte Fransa, İskoçya, Danimarka, Lüksemburg gibi ülkelerden şairler de katılacak.

 

Bu yıl 5’incisi gerçekleşen Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, 28-31 Mayıs tarihlerinde düzenleniyor. Şiir buluşmasının bu yıl ki onur konuğu şair ve çevirmen Eray Canberk.

Direktörlüğünü şair Haydar Ergülen’in yaptığı 5’inci Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması’na ülkemizden ve Danimarka, Fransa, İskoçya, Lüksemburg, Macaristan’dan şairler katılıyor. Şair Haydar Ergülen “Bu buluşmada Danimarka şiiriyle ilgili özel bir panel yapacağız. Danimarka’dan dört şair geliyor. Farklı şiir anlayışlarına, farklı dünya görüşlerine önem veriyoruz. Çünkü Eskişehir, bildiğiniz gibi özgürlük, açıklık duygularını en çok taşıyan bir şehir. Bu şiir buluşmasını, şiir’e ve şehir’e övgü olarak düşünüyoruz “ diye konuştu. Etkinliğe Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Türkiye Merkez, Kültürlerarası Şiir ve Çeviri Akademisi de destek veriyor.

USTALAR UNUTULMADI

Şiir Buluşmasında, Aziz Nesin, 100’üncü doğum yıldönümünde bir oturumla anılacak. Ayrıca , şair Melih Cevdet Anday da doğumunun 100’üncü yılı olması nedeniyle anılacak. Şiir Buluşmasının onur konuğu Eray Canberk’in şiiri de ayrı bir oturumda ele alınırken, Danimarka’dan katılacak şairler de “Kuzeyden Güney’e Şiirin Dili” konulu bir oturumda konuşacak. Her yıl olduğu gibi, bir ilkokulda ‘Çocuk Şiiri’ etkinliği düzenlenecek. Gezi sürecinde kaybettiğimiz Ali İsmail de, Gezi’nin 2. Yıldönümünde, Tepebaşı Belediyesi’ne ait Karikatürlü Ev’in yanındaki heykeli başında şiirler okunacak. Şair Sezai Sarıoğlu’nun “Şiir Arkadaşlık Teklifidir” adlı sohbeti de şiir severlerin ilgisini çekecek etkinliklerden biri. Öte yandan daha önce Doğançayır’da düzenlenen Nâzım Hikmet etkinlikleri kapsamında verilen “Nâzım Hikmet Araştırmaları Ödülü” bu yıl şair Mahmut Temizyürek’e, “İm Bilse Er Ölmes- Nâzım Hikmet ile Don Quijote’in Arzu Serüvenleri” kitabı nedeniyle verilecek.

TÜRKİYE’DEN KATILACAK ŞAİRLER:

Eray Canberk, Haydar Ergülen, Abdülkadir Budak, Adil İzci, Ahmet Ada, Ali Asker Barut, Bengü Özsoy, Gülsüm Cengiz, C. Hakkı Zariç, Halil İbrahim Özcan, Hüseyin Köse, Mahmut Temizyürek, Mehmet Said Aydın, Mustafa Ruhi Şirin, Neşe Yaşın, Nurduran Duman, Onur Akyıl, Orhan Alkaya, Ömer Ateş, Özcan Ünlü, Salih Bolat, Sezai Sarıoğlu, Yeşim Ağaoğlu, Yusuf Uğur Uğurel, A. Emre Cengiz, Ali Kanneci, Can Özgür, Gencer Aytüre, Mesut Doğan, TYS Genel Başkanı Mustafa Köz ve çevirmen Hüseyin Duygu.

YURT DIŞINDAN KATILACAK ŞAİRLER:

Balazs Szöllössy (Macaristan), Jennifer Wıllıams (İskoçya), Serge Basso (Lüksemburg), Michel Cassir (Fransa), Claire Lajus (Fransa), Gerd Laugesen (Danimarka), Niels Hav (Danimarka), Ursula Andkjaer Olsen (Danimarka), Eva Tind (Danimarka)

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum