“Yeni Ufuk”la Yeni Ufuklara Doğru

20 Mart 2015 0 yorum Kitap Eleştiri 1784 Görüntüleme

Edebice Net olarak Anadolu’da zorlu şartlara rağmen sanat meşalesini yakmaya çalışan ülkemizin edebi ve kültürel hayatına katkı sunan dergileri sitemizin sayfalarında tanıtmaya devam ediyoruz.

İşte bu dergilerden biri de Denizli’de yayın hayatını sürdüren Yeni Ufuk dergisi. “Yeni Ufuklara Doğru” sözünü kendilerine slogan olarak belirleyen Pamukkale Üniversitesi öğrencileri Berkan Sözer ve arkadaşları Mart 2015’te derginin 8. Sayısını çıkardılar.

Millî ve milliyetçi bir çizgide yayın yapan derginin 8. Sayısında dikkat çeken yazı ve makaleler yer alıyor. Özellikle son dönemde Batı’da yaygınlaşan İslam karşıtlığını sayfalarına taşıyan Yeni Ufuk’ta bu konu ile ilgili iki makale yer alıyor: Gökhan Alptekin’in “Batı’da Yükselen İslamafobi’nin Kökenleri ve Yansımaları” ile Osman Kepenek’in “Bitmeyen Haçlı Zihniyeti ve İslamafobi” başlılarını taşıyor.

Yrd. Doç. Dr. Sakin Öner, “Yeni Osmanlıcılık, Atatürk ve Cumhuriyet” adlı makalesiyle son dönemlerde sık sık vurgulanan “Yeni Türkiye” tanımlamasıyla Atatürk’ün ve Cumhuriyet değerlerinin aşındırılmaya çalışıldığı, özellikle İsmet İnönü üzerinden Atatürk’e hakaretler edildiği çarpıcı tespitlerle ortaya konuyor.

Prof. Dr. İskender Öksüz, Milliyetçi-Ülkücü kesimin abide şahsiyetlerinden olan “Galip Erdem”e dair hâtıralarını “Hâlâ Galip Ağabey’le Konuşurum” başlığı altında akıcı bir üslupla anlatıyor.

Serhat Kahrıman, “Kabuğu Öz sanmak” adlı denemesine “Burada yazılı olan her cümle eleştirilere sonuna kadar açıktır” cümlesiyle ilginç bir giriş yapıyor. Serhat Kahrıman, Yeni Ufuk dergisinin gönül seferberliğine tüm okuyucuları davet ediyor.

Yeni Ufuklar, her sayısında önemli isimlerin biyografilerine de yer veriyor. Bu sayıda, Mehmet Emin Resulzade, Mirza Feth Ali Ahundzade, Bahaddin Ögel gibi isimlerin biyografilerini Yeni Ufuk sayfalarında bulabilirsiniz.

Milliyetçi Ülkücü davanın önemli kalemlerinden derlemeler de var bu sayıda: Seyyid Ahmet Arvasi’nin “Fikir Sistemi”, Galip Erdem’in “Genç Bir Ülkücü ile Sohbetler-3”, Mustafa Necati Sepetçioğlu’nun “Şükredenler” adlı yazıları Yeni Ufuk sayfaları arasında yer alıyor…

Türk milliyetçiliği fikir sistemine bulundukları yerde katkı sunmak isteyen bir grup “yeni ufuk”a destek olmak için 0507 977 50 92 nolu telefondan irtibata geçebilirsiniz.

İsteme adresi:

Sırakapılar Mah. 1583 Sok. No: 58/a -1 Denizli

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum