20. NEHAR TÜBLEK KARİKATÜR YARIŞMASI

4 Şubat 2015 0 yorum Yarışma 2482 Görüntüleme

Son Katılım: 15 Şubat 2015

6 Mart 1995 tarihinde vefat eden, ömrünü karikatüre adamış değerli sanatçılarımızdan Nehar Tüblek adına Beşiktaş Belediyesi ile Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen karikatür yarışmasının bu yıl yirmincisi yapılıyor. 

 

Yarışma Konusu: SERBEST (Konu kısıtlaması yoktur).

Ödüller:

Birincilik Ödülü: 3.000 TL İkincilik Ödülü: 2.500 TL Üçüncülük Ödülü: 2.000 TL 3 adet Mansiyon: Her biri 1.000 TL Beşiktaş Belediyesi Özel Ödülü: 1.500 TL Kurumsal Özel Ödüller:

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Özel Ödülü Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü Kabataş Lisesi Eğitim Vakfı Özel Ödülü Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü Dünya Yayıncılık Özel Ödülü Nehar Tüblek Ailesi Adına Özel Ödül

Karikatürcüler Derneği Gençleri ve Çocukları Özendirme Ödülleri. (Özel ödüller onur belgesi olarak verilecektir).

Seçiciler Kurulu: Murat Hazinedar-Beşiktaş Belediye Başkanı Metin Üstündağ-Karikatürcü Tonguç Yaşar – Karikatürcü Kemal Gökhan Gürses -Karikatürcü Raşit Yakalı- Karikatürcü Mahmut Akgün- Karikatürcü Ahmet Öztürklevent-Karikatürcü Akdağ Saydut – Karikatürcü

Son katılım tarihi: 15 Şubat 2015

Yazışma Adresi: Beşiktaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Nisbetiye Mah. Aytar Cad. Başlık Sok. No:1 Beşiktaş/İstanbul Tel: 0212 319 42 42- Dahili:4050

KATILIM KOŞULLARI Yarışma Konusu: SERBEST (Konu kısıtlaması yoktur). 1. Yarışma bütün karikatür çizerlerine açıktır.

2. Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbesttir. Bilgisayar ortamında hazırlanan eserlerin çıktılarında sanatçının ıslak imzası bulunmalıdır.

3. Gönderilecek karikatürlerin boyutları en fazla A4 olmalıdır. Her yarışmacı en fazla 3 (üç) karikatür ile katılabilir. Yarışma karikatürleri ödül alsın veya almasın iade edilmez; İBB Karikatür ve Mizah Merkezi arşivinde saklanır.

4. Yarışmacılar, karikatürlerinin arkasına, ad ve soyadları ile iletişim bilgilerini (kesin ve açık mektup adresi, telefon numarası ve e-posta adresini) okunaklı olarak yazmalıdır.

5. Karikatürler en son 15 Şubat 2015 tarihine kadar yazışma adresine elden ya da posta ile gönderilmiş olmalıdır.

6. Ödüller, 6 Mart 2015 tarihinde İstanbul, Beşiktaş’ta, bu tarihten önce yarışmacılara bildirilecek olan bir kültür merkezinde yapılacak bir törenle sahiplerine verilecektir.

7. İstanbul dışında oturup yarışmada ödül kazananların yol ve konaklama masrafları kendilerine aittir. Törene katılamayanların ödülleri adreslerine gönderilecektir.

8. Yarışma karikatürleri Beşiktaş Belediyesi tarafından bir albümde toplanacaktır. Albüme girecek olan eserleri “Seçiciler Kurulu” tespit edecektir. Ayrıca bu eserler sanat galerilerinde sergilenecektir.

9. 18 yaş altı genç katılımcılar için özendirme ödülleri verilecektir. Genç katılımcılar başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisini ekleyecektir.

10. Eserlerini yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

Nehar Tüblek’in Özgeçmişi: Nehar Tüblek, 1924 yılında Yugoslavya’nın Manastır kentinde dünyaya geldi. Daha sonra Türkiye’ye yerleşen Nehar Tüblek’in ilk karikatürü 1943 yılında Amcabey Dergisi’nde yayımlandı. O günden vefat ettiği güne kadar kendini karikatüre adadı. Hafta, Yavrutürk, Yeni Mecmua Karikatür, Şaka, Amcabey, Akbaba, Dolmuş, Çarşaf dergileriyle Son Posta, Dünya, Akşam, Yeni Gazete, Hürriyet ve Günaydın gazetelerinde devamlı olarak karikatür çizdi. Nehar Tüblek yurt içi ve yurt dışında yapılan uluslararası yarışmalarda da birçok ödül kazandı. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmalarda başarı ödülleri, İtalya, Tolentino ve Bordighea’da birincilik ve diğer ödüller, Kanada’da ve Yugoslavya’nın Üsküp kentinde de ödüller elde etti. Beygirname ve Paşaname adlı iki karikatür albümü bulunan Nehar Tüblek, son olarak Dünya Gazetesi’nde çalışmaktaydı. 6 Mart 1995 tarihinde gazetedeki çalışma masasının başında vefat etti.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum