Akıl ve Fikir Dergisi: Muşta

13 Ocak 2015 0 yorum Kitap Eleştiri 1631 Görüntüleme

 

İlk defa Ekim 2014’te çıkmaya başlayan Muşta dergisinin 3. sayısı da raflarda. 

Üçüncü sayı, Tanzimat’tan beri yaşanılan hem maddî hem mânevî betonlaşmayı anlatmak üzere hazırlandı.

İslâm’ın güzellik ve estetik idrâkinden modern zamanların güzellik anlayışına, değişen müzik, mimari, ahlâk, edebiyat, adâb-ı muaşeret, siyaset gibi birçok alana dair yazılarla yine bir kibrit çakarak, her gün karşılaştığımız fakat farkında olmadığımız mevzuları izah etmeye çalıştı.

Bu sayıda şair Celal Fedai ile estetik, güzellik, şiir, batı ve doğu üzerine her cevabı bir yazı niteliğinde ve kalitesinde olan bir mülâkât gerçekleştirildi.

Yazılarda, Sulhi Ceylan “Beton Severlere Notlar”, Şahin Aslan “Sakalımızın Battıkları”,“İlâhi Terennümden Şeytanın Çığlığına”, Muhammed Cemal Ünal “İslâm’da Görünmek Değil Görmek Esastır”, Mücahid İlker “ Kancık Kelleni Ödlek Bedeninden Ayırmaya Geldim” Bilal Can, “Anlamın Yitirilmesi Mekânın İncitilmesi”, Raşit Ulaş, “Kalkınmaya Demokrasiye Muhafazakârlığa Değil Allah’a İnanıyoruz”, Furkan Ünal, “Bütün Putla Çirkindir”, Ali Akgün, “Tarihe Bakışımız: Hamaset Yâhut Husumet, Rasül Bengi “Mağfur Figânî hatırına Eskişehir’den Yunus Emre Hazretlerinin Heykeli Kaldırılsın”, Feyza Yapıcı “Kadın ve Estetik Üzerine” yazılarıyla, Abdullah Karaca ise illüstrasyonuyla yer alıyor.

 

Muşta Dergisi 3. Sayı

Üçüncü sayının İslâm harfleri ile yazılan şiir bölümünde ise Seyrânî’nin muhteşem iki şiirini yayımlanıyor. Tanzimat döneminde yazdığı bu şiirleri okuyunca ülkemizde 150 senedir pek de fazla bir şeyin değişmediğini göreceğiz. Bir başka şiir ise Raşit Ulaş’ın ‘Cambaza Bak’ isimli şiiri.

Üçüncü sayının yeni bölümlerinden biri kendisini muhafazakâr demokrat olarak niteleyen Mahfuz isimli şahsın muhafazakârlığın ne olduğunu anlattığı yazısı oldu. Aktan bu yazıda “Mezarlıkları Düzleyelim Yerine Bina Dikelim” diyor.

Bir başka yeni bölüm ise, Sudanlı Youins Ahmed’in Sudanlı Müslümanların gelenek ve göreneklerini anlattığı yazı dizisinin ilk bölümü oldu.

Dergi dibâcesinde “Anâsır-ı erbaa’ya, Hazret-i İnsan’a, akıl ve fikir sahiplerine, vicdanlı gönüllere, gönlü kırık ve endişeli Müslüman’a ve Allah Resûlü için yazılmış olan en güzel mevlîd-i şerifin sahibi Süleyman Çelebi merhuma selâm olsun” diyerek okuru selâmlıyor.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum