Dünü Mehmed Akif’le Okumak

12 Ocak 2015 0 yorum Konferans-Söyleşi-Panel 1451 Görüntüleme

Türk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde Prof. Dr. Fatih Andı, “Dünü Mehmed Âkif’le okumak, Bugünü Mehmed Âkif’le Yorumlamak” başlığı altında önemli bir konuşma yapacak. 14 Ocak Çarşamba günü saat 17.00’da başlayacak sohbet Türk Edebiyatı Vakfı’nın Sultanahmet’teki hizmet binasında…

 

Prof. Dr. Fatih Andı Kimdir?

1962 yılında Adana’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana’da, yüksek öğrenimini İÜ Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yaptı. Mezun olduğu 1985 yılında, bu bölümün Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak girdi. “Servet-i Fünûn’a Kadar Yeni Türk Şiirinde Şekil Değişmeleri” konulu yüksek lisans tezini 1987’de tamamladı. “Ara Nesil Şairi Mehmed Celal-Hayatı, Eserleri, Şiirleri” konulu çalışması ile 1993’te Ph. Dr. unvanını aldı.

Aynı yıl Yardımcı Doçent oldu. Eylül 1998-Temmuz 1999 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi’nden izinli olarak KKTC. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı dersleri verdi. Kasım 1998’de doçent oldu. 1999’dan itibaren İÜ Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda doçent, 2006’dan itibaren de Profesör olarak görev yaptı. 

Hâlen Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanıdır.

Fatih Andı, kırkı aşkın esere imza atmış, yüzlerce makale yazmış, bir o kadar bildiri sunmuş kıymetli bir akademisyenimizdir.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum