Ayraç dergisi 62. Sayıda

14 Aralık 2014 0 yorum Kitap Eleştiri 1601 Görüntüleme

Kültür ve sanat son dönemlerde edebiyat dergileriyle soluk alıyor. Bir kitap tahlili ve eleştiri dergisi olan Ayraç, 62. sayıya ulaştı. bu sayının dosya konusu ise “Modernizmi Sanatla Düşünmek” başlığını taşıyor. Dergi ekibi bu sayıda kendilerini şöyle ifade ediyorlar:

 

Ayraç ekibi olarak zevkle okuyacağınızı düşündüğümüz bir dosyayla karşınızdayız: Modernleşme Kuramı. Kökleri Aydınlama Dönemine kadar giden, Saint Simon’un “toplumsal mühendislik” anlayışından beslenen, Auguste Comte’un düzen ve ilerleme biçiminde formüle ettiği ilerleme düşüncesinin 1950’lerde bir kuram haline dönüştürülmüş biçimi olan Modernleşme Kuramı, geleneksel, azgelişmiş, doğu toplumları ile ileri, gelişmiş, merkez kapitalist ve batı toplumları arasında kesin bir ayrım yapar. Bu ayrıma göre Modernleşme Kuramı, ilerleme düşüncesinin ürünüdür ve ilerlemeye inanır. İkinci olarak, toplumsal dönüşümün öncelikle siyasal alanda gerçekleştiğine inanır. Son olarak toplumsal dönüşümün aktörleri olarak elitleri görür ve ülkeleri ayrı ayrı analiz eder.

Modernleşme kuramının bir üst paragrafta anlattığımız tanımını bir yere koyalım. Şimdi gerçekten bu kuramın ne olup olmadığını açıklayalım. Modernleşme kuramı, Avrupa’nın ekonomik olarak az gelişmiş ülkelere bir tür dayatmadır, şöyle ki; merdivenin en tepesinde gelişmiş ülkeleri görürüz tüm gösterişleriyle. En aşağıdaki basamakta ise malumunuz gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkeler vardır ve tepeye hayran gözlerle bakarlar. Yukarıdakiler aşağıdakileri kendi yanlarına çağırır. Fakat gelebilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir; geleneklerinden, kalıplaşmış düşüncelerinden feragat etmeleri… İşte modernleşme kuramının tek derdi, kalıplardan sıyrılıp, yenilikçi, devingen, aktif, girişimci düşünceyi benimsemek ve kadercilikten uzaklaşmaktır. Bunların yanında teknoloji en üst düzeyde olmalı, kitle iletişim araçları insanları motive edici ve eğitici yayınlar yapmalıdır.

Kuram hiçbir çözüm üretmez. Çünkü geleneklerden, yılların birikim ve değerlerinden sıyrılmak ütopik bir düşünce olur. Hele ki işsizlik, açlık gibi çok daha temel ihtiyaçlarını karşılamayı düşünen insanların olduğu bunca ülkenin modernleşme çabası içine girmesi beklenemez değil mi? Kimse beklemedi de zaten. Bu yüzden olsa gerek, defalarca yanlışlanmıştır. Sadece teorik anlamda değil, pratik ve somut düzlemde de kuramın ayakta kalamayacağı tekrar tekrar deneyimlenmiştir. Biz bu sayımızda kuramı anlamaya ve etrafında olup bitenlere odaklanıyoruz.

Dergide yer alan yazılar şöyle:

Nupel Azizoğlu-  Ulus Toplumlarda Bütünleşme ve Kimlik

Müleyke Barutçu-  Modernitenin ve Modernizmin İkircikli Ruh Hali

İsa Karaaslan-  Gelenek ve Modernizm Arasında Turgut Uyar’ın “Çetrefilli” Dili

Abdurrahman Üzülmez – Çağdaş Avrupa Düşüncesinin Antolojisi: “Özne”yi Düşünmek

Söyleşi – Fahrettin Altun

Salime Kaman – Modern’den Post-Modern’e Plastik Sanatlarda Estetik

Ekrem Sakar – 19. Yüzyıl Şairlerinden Tasavvufî Şiirler

Nihal Yormaz – “Çıplak Ve Yalnız” Üzerine

Ayraç Çocuk Edebiyatı
Ayşegül Tozal – “Her Çocuk Kitaplığında Bulunması Gereken Kitaplar”

Münevver İşçi – İletişim Toplumunda Modern Çocukluk

Ümit Yaşar Özkan – Rengârenk ve Bir Tüy Kadar Hafif

Hüsna Serap Kabakçı – Çocukluğa Dair

Tuba Dere – Bir “Dev” Star Olursa: Devin Şarkısı

N.Cihan Taşan – Ayın Yazarı: Nazan Bekiroğlu

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum