MEHMET RAUF

27 Nisan 2013 0 yorum Servet-i Fünûn Edebiyatı 3019 Görüntüleme

  MEHMET RAUF (1874-1931)

mehmet_rauf

Mehmet Rauf İstanbul’da doğmuş ilk tahsilini Soğukçeşma Askeri Rüştiyesi’nde yapmış, sonra da bahriye Mektebi’nde okumuştur. İyi Fransızca ve İngilizce öğrenmiş, memuriyet hayatına Girit’te stajyer olarak başlamıştır. Bir aralık Almanya’da Kiel kanalının açılmasında vazifeli olarak bulunmuş, daha sonra İstanbul’da Tarabya sefaret gemilerinin irtibat zabitliğini yapmıştır. Daha on altı yaşındayken yazdığı bir hikâyesini Halid Ziya’nın İzmir’de çıkardığı Hizmet gazetesinde neşretmiş daha sonra yine Halid Ziya’nın delaletiyle Servet-i Fünûn ailesine katılmıştır. Meşrutiyetten sonra Bahriye subaylığını bırakarak kendini tamamen edebiyata vermiştir.

Hikâyeler romanlar yazmış “Mehâsin” ve “Süs” gibi daha çok kadınlarla alakalı yayınlarıyla bir nevi kadın dergileri sayılabilecek dergiler neşretmiştir. Hayatının son yıllarını yoksulluklar ve hastalıklar içinde geçiren Rauf, 1931’de Cerrahpaşa Hastanesi’nde ölmüştür.

SANATI

Halid Ziya’nın ardından en önemli Servet-i Fünûn romancısı olan Mehmet Rauf’un eserlerinde Halid Ziya’nın tesiri uzun müddet devam etmiştir. Tıpkı Halid Ziya gibi mensur şiirler, hikâyeler ve tahlil romanları yazan Mehmet Rauf’un kadınlara karşı derin bir zaafı ve aşk maceraları vardır. Onun hikâye ve romanlarında kendi hayatından kuvvetli akisler görülür. Bu romanlar ekseriyetle bizzat yaşadığı ve yaşamak istediği maceraların hikâye ve roman mimarisiyle birleştirilmiş ve çeşit çeşit kahramanların şahsında akis bulmuş birer yansımasıdır. Sanatçı , aşk ve arzu hayatını; en temiz ve en masumundan, en kirli ve günahkârına kadar insan içine çıkabilecek veya çıkamayacak eserler halinde durmaksızın yazmış, pek az istisnalarla hep aynı mevzuya dönmekten husisi bir zevk almıştır. Mehmet Rauf’un şöhretini sağlayan eseri “Eylül”dür. Dil örgüsü bakımından zayıf olmasına rağmen bu eser, kendi çağının ve Servet-i Fünûn romanının başarılı eserleri arasındadır.

Mehmet Rauf, Halid Ziya tarzı mensur şiirlerinin en güzellerini “Siyah İnciler” adlı eserinde toplamıştır.

ESERLERİ:

Roman: Eylül, Böğürtlen, Ferda-yı Garam, Genç Kız Kalbi, Karanfil ve Yasemin, Son Yıldız, Halâs

Hikâye: İhtizâr, Âşıkâne, Son Emel, Menekşe, Bir Aşkın Tarihi, Hanımlar Arasında, üç Hikâye, Pervaneler Gibi, Kadın isterse, Gözlerin Aşkı, Eski Aşk Geceleri, İlk Temas İlk Zevk, Bin Bir Bûse

Tiyatro: Cidal, Yağmurdan Doluya, Pençe, Sansar, Ferdi ve Şürekası (Halid Ziya’nı aynı adlı romanını piyes olarak çevirisi)

Mensur Şiir: Siyah İnciler

Kaynak:

Nihat Sami Banarlı, Resimli Türk Edebiyatı, Meb. Yay. cilt 2, s.1055

KAYNAK BELİRTMEDEN SİTEMİZDEN ALINTI YAPILAMAZ.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum