BAŞLIĞI HANYADA İÇERİĞİ KONYADA

27 Nisan 2013 0 yorum Dil ve Anlatım 1781 Görüntüleme

 

Yazılı ve görsel basındaki hataları not almaya yetişemediğim için artık, not almayı bıraktım. Ama ben ne kadar görmek istemesem de, zorla insanın gözüne sokuyorlar yazım ve ifade hatalarını. Mynet adlı haber, eğlance vb. hizmetler veren genel ağ (internet) sitesinde yer alan aşağıdaki haber de bunlardan birisi.

 

 

 

Resimde de görüldüğü gibi haberin başlığı “Memura 2 Yılda bir zam hakkı”dır. Cümlede ilk bakışta bir yanlışlık yok gibi görünüyor. Ancak cümlenin sonundaki “hak” sözcüğüne dikkat ettiğimizde, anlatılmak istenenle cümlede kullanılan “hak” sözcüğünün uyuşmadığı görülecektir.Çünkü, memur zaten her yıl altışar aylık dönemler halinde zam almaktadır. Memurun, yılda bir kez toplu görüşme masasında altı aylık dönemler halinde zam almak gibi bir kazanılmış “hak”kı varken, “iki yıl da bir zam” almak nasıl bir “hak” oluyor. Burda var olan bir “hak”kın kötüleşmesi söz konusuyken bu durumun iyi bir gelişmeymiş gibi bir yazının başlığında “hak” olarak belirtilmesi, izah edilemez bir dikkatsizlik daha da ötesi bir aymazlıktır. Yazının içeriğini okuduğumuzda, memurların da işçiler gibi 2 yılda bir toplu sözleşme yapma hakkını elde ettikleri böylece onların da her altı aylık dönemler için geçerli zam aldıklarını yazıyor. Yazının başlığı içeriğiyle uyuşmaz durumdadır. Bu yazıda memurun kazanımı ya da “hak” olarak elde ettiği şey zam değil “toplu sözleşme”dir. Zaten altı ayda bir zam alan memurun 2 yılda bir zam alır duruma gelmesi “hak” olabilir mi? Kısacası anlatılmak istenenle kullanılan ifadeler çelişiyor.
Onbinlerce takipçisi olan böyle siteleri, dil konusunda gösterdikleri “yüksek özensizlik” dolayısıyla uyarmakta fayda var.

 

Yaşar Vural

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum