TÜRKÇENİN GELECEĞİ

30 Mart 2013 0 yorum Dil ve Anlatım 1687 Görüntüleme

 

“Gördüm ki yüce Tanrı, devlet güneşini Türklerin burçlarından doğdurmuş. Onlara ‘Türk adını’ kendisi vermiş; onları yeryüzünün hâkanı kılmış ve cihan halkının dizginlerini onların ellerine bırakmış” sözü 11. yy’da büyük Türk dilcisi Kaşgarlı Mahmut tarafından dile getirilmiştir. Bu sözde, günümüzde bitirilmeye, yok edilmeye çalışılan “Türkçe”nin çağlar öncesinden haykırılan hakîki büyüklüğünü ifade ediş mevcuttur. Bu söz sadece Türk Milletine değil Türk milletiyle ebediyete kadar yaşayacak olan Türkçeye de yücelik atfedilmektedir.


Türkçe sevdalısı Nihat Sami Banarlı’nın deyimiyle bir “İmparatorluk dili” olan Türkçemizin içine düşürüldüğü durumun müsebbipleri acaba kimlerdir? “Özleştirme” adı altında Türkçeyi yozlaştıranlar mı, yoksa herhangi bir hususu ifadeye dilimiz muktedir iken, sihirli Türkçe kelimeleri kullanmak yerine ruhsuz, soğuk ve asık suratlı yabancı sözcükleri kullananlar mı?


Aslında Türkçenin içine düşürüldüğü durumdan herkes suçludur. Yüzyıllarca milletin hamurunda yoğrulmuş kelimeleri bir çırpıda silkip atmak Türkçeye, Türklüğe İhanet olduğu kadar ecdadımızın mirasına da ihanettir. Zira bu kelimeleri biz üretmedik ki, kullanımdan kaldırma hakkı bizde olsun. Kelimeler milletin özvarlığı, tapusu ve paha biçilemez hazinesidir. Bu kelimeler üzerindeki tasarruf hakkı da şahısların değil bu kelimelerin gerçek sahibi milletindir.
Başkalaşma ya da yabancılaşma, yabancılara özenme ne yazık ki dile de sirayet etmektedir. Kendi diliyle düşüncelerini ifade ediş biçimini artık çok sıradan bulan kesimler ne yazık ki basınımızın önemli köşelerini işgal etmişlerdir. Bunların kullandığı Türkçe -Oktay Sinanoğlu’nun tabiriyle “Tarzanca”- meşgul ettikleri yerlerin büyüklüğü ve tesiri hasebiyle çok fazla kişiye ulaşıyor ve ulaştığı yerleri etkisi altına alarak zehirliyor. Türk insanın ve Türkçemizi zehirleyen bu önemli şahıslar; Türkçe sevdalılarının Türkçe aşkıyla giriştikleri çalışmaları küçümseyerek, Türkçe kelime kullanma hassasiyeti bulunan kişileri, “çok oturgaçlı götürgeç” tarzında alaya almaya çalışıyorlar. Dildeki “Özleşme” konusuna elbette daha sonraki günlerde değineceğiz ama bu çok bilmişlerin ifade ettiği gibi Türkçenin meselesi öyle “çok oturgaçlı götürgeç” uydurmacasına mahkum edilecek kadar küçük değildir. Ve Türkçenin geleceği bu köksüzlerin elinde oldukça, Türkçe karanlık günlere gebe demektir.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum